Moholy-Nagy Művészeti Egyetem

Healthy Campus

Hasznos dokumentumok
Projektek
Hírek
MOME Healthy Campus
Projektvezető
Djogni Ábel
djogni.abel@mome.hu
Kapcsolat
healthycampus@mome.hu
A MOME és a Healthy Campus Program

Tegyünk együtt a jóllétért az egyetemi közösségen belül, inspiráljuk egymást és a közösséget az egészségesebb életvitelre! A MOME is csatlakozott a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) Healthy Campus programjához, melynek célja, hogy holisztikus megközelítéssel fejlessze a hallgatók, az egyetemi közösség jóllétét. A program nemcsak a sportágakra, mozgásra összpontosít, de egészségmegőrző (fizikális és mentális), ökológiai és társadalmi fenntarthatósági követelményekkel egészül ki. 

A harminc nemzetközi szakértő részvételével összeállított FISU HC program globális hálózatában az egyetemek megoszthatják egymással az ismereteiket, a szakértelmüket, a jól bevált gyakorlatokat és meglátásaikat. A program egyedi digitális platformja lehetővé teszi az egyetemek számára, hogy nyomon kövessék és fejlesszék eredményeiket. A Healthy Campus védjegy nemzetközi elismertséget adhat a csatlakozó egyetemeknek. 

A FISU Healthy Campus pillérei

A Healthy Campus program 7 fő pilléren áll, és 100 kritériumra épül. Ezek közt találjuk a 

  • Healthy Campus Menedzsment (33 kritérium), 
  • a Fizikai aktivitás és sport (33 kritérium), 
  • a Táplálkozás (8 kritérium), 
  • a Betegségmegelőzés (7 kritérium), 
  • a Mentális és szociális egészség (8 kritérium), 
  • a Kockázati magatartás (5 kritérium),
  • a Környezet, fenntarthatóság, társadalmi felelősségvállalás (6 kritérium) pilléreit. 

Szemlélet és célkitűzés

A MOME céljai szorosan összefonódnak a Healthy Campus irányelveivel. A program elősegíti az egészséges életmód beépítését az egyetemi kultúrába, és különböző megoldásokat kínál a hallgatói életminőség javítására. Kurzusaink és programjaink szempontrendszerében is fontos szerepet játszik a fenntarthatóság és az egészségmegőrzés. 

A Healthy Campus program fókuszában a megelőzés áll. Fontos emellett, hogy a program erősítse a társadalmi, közösségi kapcsolatokat, a hálózatok kialakulását, ami rezilienssé teszi a közösséget a kihívásokkal szemben. A sport híd lehet a különböző társadalmi hátterű, különböző pozíciójú, eltérő szakokon tanuló, vegyes korcsoportú emberek között, erősíti a csapatmunkát és a toleranciát. 

Helyi projektek a Campuson

Az elmúlt években a MOME már számos fenntarthatósági projektet és innovatív kezdeményezést indított. A MOME HDSE Hallgatói és Dolgozói Sport Egyesület mellett aktívan működik MOME Zero karbonsemlegességet célzó programunk, és a „Tiéd a holnap” ösztöndíjprogram, valamint a campus területének holisztikus újragondolása mind ilyen példák. Ezen projektek révén a MOME hozzájárul a fenntartható jövőhöz, támogatva a hátrányos helyzetű régiók diákjait, valamint a környezetbarát közlekedési lehetőségek kialakítását.

Az egészségmegőrzést segíti a MOME Balance előadás-sorozat, a Gyümölcsnap és rendszeres sportrendezvények, amelyekkel igyekszünk a nemzetközi hálózathoz is kapcsolódni. A környezetbarát utazást segíti a GreenGo- és a MOL Bubi-együttműködés, melynek keretében a MOME új, zöld közlekedési lehetőségeket biztosít minden hallgató, oktató és dolgozó számára. 

A jövő

A Healthy Campus program keretében, annak 7 pillére alapján az egyetem szükségleteihez hozzájáruló programokat tervezünk és valósítunk meg, legyenek azok az egészségmegőrzést, a társadalmi vagy az ökológiai fenntarthatóságot szolgáló kezdeményezések. Célunk, hogy ösztönözzük hallgatóinkat és dolgozóinkat, illetve további közösségeket az egészséges életmódra, a folyamatos részvételre, az önkéntességre.  

A kétéves programban a MOME a folyamatos fejlődésre, fejlesztésre helyezi a hangsúlyt, ennek struktúráját az elmúlt időszakban dolgozta ki. 

Projektek

Nagy problémának tartom az alfa generáció digitális platformokon való szocializációját, mely által valódi közösségi értékek, kapcsolatok ki sem alakulnak. Ennek kezelésére foglalkozás tervezetet ajánlok, mely szakmai tanácsokat, instrukciókat és minőségi anyagokat biztosít.

A Balaton-felvidék az ország legkedveltebb és emiatt ökológiailag az egyik legsérülékenyebb tája. A talajvédelem, regeneratív gazdálkodás, a biodiverzitás megőrzése és az erdősítés mellett az egyénnek is lehetősége van arra, hogy felelősségteljesen részt vegyen a táj helyreállításában, javításában.

A projekt azt vizsgálja, hogy a kiterjesztett valóság (AR) a természeti környezetbe és a környezetpszichológiába integrálva hogyan befolyásolhatja és erősítheti az egyén természethez való kapcsolatát. A digitális elemek és a valós természeti környezetek összekapcsolásával azt szeretnénk megérteni, hogy ez a technológiai beavatkozás elmélyítheti-e és hogyan mélyítheti el a természeti világgal való egység érzését.

Projektem céljaként a mentális zavarok és a stressz láthatóvá tételét, illetve a segítségnyújtást jelöltem ki. Olyan – tetszőlegesen bővíthető – protéziskollekciót hoztam létre, ami kiterjeszti az emberi test fizikai határait.

A D4L for GE (Design for Longevity through the lens of Gender Equity), azaz Életút tervezés a nemek közötti egyenlőség szemszögéből kutatási projekt a MOME Social Design Hub és az MIT AgeLab közös projektje.

Az "EVE Alarm System" egy IoT rendszer, amely a lakók otthoni egészségügyi biztonságát szolgálja a társasházakban.

A Felhőgyár egy hosszú távú, együttműködésen alapuló szociális design projekt volt, amelynek célja a kreativitás és a közösségi ellenálló képesség előmozdítása volt a vidéki származású, kiszolgáltatott gyerekek körében a tervezésen alapuló közös alkotófolyamatok révén.

A konyhai kisgépek többsége életciklusa végén az elektronikai hulladékok volumenét növeli, amely a leggyorsabban növekvő hulladék-, illetve veszélyes-hulladék halmaz. Mestermunkám célja egy egészséges, fenntartható ételkészítést, étkezést és életmódot elősegítő multifunkcionális rendszer kialakítása, amely kritikai megközelítéssel és a széleskörű elérhetőség figyelembevételével alternatívát nyújt a túlspecializált, a piacon túlburjánzó konyhai kisgépek számának és a belőlük képződő hulladékok volumenének csökkentésére. Projektem egyben egy vízió egy olyan alternatív fogyasztói viselkedésről, ami fenntartható módon hoz létre és használ tárgyakat, anélkül, hogy ez lemondással járna.

Célom, olyan kerámia alapú biológiailag lebomló egységeket tervezni, amik a sivatagos talajban is biztosítják a megfelelő tápanyagokat és védelmet a facsemetéknek, és ezzel párhuzamosan javítják a talaj minőségét.

A Conscious Textile Group designvezérelt kutatási projektet folytatott a textil újrahasznosításáról. A projekt célja, hogy újrahasznosított szálakból olyan kiváló minőségű textilanyagokat hozzon létre, amelyek újra felhasználhatóak a textilipari gyártásban, és így egy zárt, körkörös újrahasznosítási rendszer jöhet létre.

A moduláris cipővel szeretnék kísérleti jellegű megoldást kínálni a nem, vagy csak nagyon kis mértékben és nehezen újrahasznosítható cipők térnyerésére.

MORA nevű projektünk a BME-vel közösen indított Mikromobilitás kurzuson jött létre, ahol 2 MOME-s és egy BME-s hallgató dolgozhatott együtt.

Projektem célja a pro-aging szellemében, fenntartható módon előállítani divatipari termékeket szenior nők számára, a MOME hallgatóinak összefogásával. Közösségi szinten az ageizmus és feminizmus közös, mindennapi ügyének a kihangosítását kívánom elérni, individuális szinten azonban a nőiség megőrzésének tárgyi támogatását szeretném nyújtani. Utóbbival összhangban fontosnak tartom kiemelni az örökölt nőiség és a női sorsközösség jelentőségét.

A Pollino egy more-than-human helyteremtő kezdeményezés, amely a design, az ökológia és a várostervezés területeit ötvözi. Célja annak feltárása, hogyan lehet a városi területeket úgy átalakítani, hogy azok jobban megfeleljenek a beporzók igényeinek, valamint fokozzák a biológiai sokféleséget és az ellenállóképességet.

A projekt célja, hogy egy olyan, design módszereken alapuló eszköztárat dolgozzon ki partneri együttműködésben, amely hozzájárul és elősegíti Magyarország 300 legszegényebb falujában élő, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét Programjában részt vevő gyermekek kreatív kompetenciáinak fejlesztését. A projekt hosszú távú célja, hogy a két intézmény között olyan fenntartható partnerség jöjjön létre, amely szociálisan elkötelezett designprojekteket tud adaptálható formában eljuttatni a magyarországi és a közép-kelet-európai régió hátrányos helyzetű közösségeinek gyermekeihez.

Spirit egy sport és fitness tevékenységekre optimalizálva tervezett kiterjesztett valóság headset.

Az önkép témáját a párkapcsolatok személyekre gyakorolt hatásainak a vonatkozásában vizsgáló animációs rövidfilm

Hírek

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) a FISU Healthy Campus program részeként 2024-ben elindította a MOME Balance programot, amely Magyarországon egyedülálló módon támogatja a tudatos életmódváltást. A kezdeményezés célja az egészségmegőrzés, a stressz és a kiégés megelőzése egy komplex, integrált rendszer segítségével, ahol a mozgás, a megfelelő táplálkozás és az életmódtanácsadás találkozik.

Női aktivisták jövőképe állt a KlauDió Civil Központban február elején megtartott esemény középpontjában, amely egy egyéves, gyakorlati designkutatás lezárása volt. A vizsgálat a hazai női szervezetek ökoszisztémáját tárta fel, ugyanakkor az önkéntesek mentális egészégének állapotára is kíváncsi volt. A kutatást Csernák Janka, a MOME újonnan alakult Society & Action Labjának a vezetője készítette.

Kiemelkedő eredményt ért el a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) a FISU Healthy Campus program első ciklusában, amelynek során az intézmény platina minősítést kapott a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetségtől (FISU). A program célja, hogy az egyetemek egységes keretrendszerben harmonizálják azokat a kezdeményezéseket, amelyek az egészséges életmódot, a mentális jóllétet, a fenntarthatóságot és a közösségi szemléletváltást támogatják. Az egyetem teljes mértékben elkötelezett a program iránt, minden pillér tekintetében kidolgozott akciótervvel rendelkezik, amely hosszú távon is fenntartható fejlődést biztosít.

Közel 100 fő jelentkezett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Tiéd a Holnap – A jövő kreatív tehetségeiért 2025-ös ösztöndíjprogramjára. A jelentkezők személyes meghallgatása több vidéki helyszínen, illetve Budapesten is zajlott, a 18 hátrányos háttérből érkező középiskolás diák, a program második évfolyama, már meg is kezdte kreatív képzését a MOME Campusán. Újdonság, hogy idén először pedagógus-ösztöndíjprogram is társul a kezdeményezéshez. Ennek keretében 14, diákjaikat kreatív megközelítéssel oktató középiskolai tanár kap rendszeres anyagi és szakmai támogatást az egyetemtől.

Ismét dominált a társadalmi érzékenység, valamint a technológia és a művészet találkozásában rejlő lehetőségek kibontakoztatása az idei Stefan Lengyel-ösztöndíjasok munkáiban. Idősgondozó applikáció, több oktatási célú játék, izgalmas építészeti koncepciók és egy drónokat hangszerként használó projekt is a nyertesek között van. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem nyolcadik alkalommal adta át a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjat, amellyel legkiemelkedőbb hallgatóinak a munkáját ismeri el.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Tiéd a holnap ösztöndíjprogramja 2023 őszén indult, hogy a hátrányos helyzetű középiskolásokat a kreatív pályák elérésében támogassa. A kezdeményezés szakmai és mentális segítséget nyújt a diákoknak, segíti őket, hogy eljussanak a művészeti felsőoktatási intézmények felvételijének kapujába. A program hatékonyságának kulcsa azonban olyan elkötelezett pedagógusok bevonása, akik nemcsak motiválják, hanem praktikus tanácsokkal is segítik a fiatalokat a tehetségük kibontakoztatásában. A tavaly indított tanároknak szóló ösztöndíjprogram most kapcsol élesbe.

Közel kilencven pályázat érkezett a MOME Tiéd a Holnap – A jövő kreatív tehetségeiért 2025–ös ösztöndíjprogramjára. A jelentkezők személyes meghallgatása január 10–én a debreceni MODEM–ben kezdődött, majd a MOME Campuson, Békéscsabán, a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium, Technikum, Művészeti Szakgimnázium, Általános Iskolájában és Miskolcon, az MCC–ben folytatódott.

Tehetünk-e a locsoláson kívül még valamit az elültetett facsemetékért? Hogyan biztosíthatjuk a fiatal fa fejlődését, növelhetjük ellenállását? A MOME hallgatói most egy kísérleti projekt, a Zöldbölcső keretében keresnek válaszokat ezekre a kérdésekre, a terveik szerint elkészített tíz prototípust pedig már be is vetették a vízvári MOME Erdő területén.

MOME-végzettek is szerepelnek a 2024-es Ezüstgerely Művészeti Pályázat győztesei között: a Grafika kategória megosztott első helyét szerezte meg Bencsik Beáta tervezőgrafika szakos alumnánk, míg az installáció kategória győztese Vigh Violetta média design szakos alumnánk lett. A Nemzeti Sportügynökség által szervezett, több évtizedes múltra visszatekintő díj komoly pénzjutalommal jár, célja pedig, hogy bemutassa, miként hathat egymásra a sport és a művészet.

Semmi sem állandó, csak a változás... Századunk felgyorsult tempója folyamatos társadalmi, politikai változásokkal, városi átalakulásokkal szembesíti a közösségeket, az egyéneket... De hogyan lehet mindezt jó irányba terelni? Mik a pozitív változás feltételei, és hogyan segítheti azt a designgondolkodás, a szektorok közös munkája? Erről szól a 2023 elején hat ország művészeti és designegyetemének a részvételével indult Change Agents együttműködés, amely új módszerek, stratégiák mentén kapcsolja össze a társadalmi, fenntarthatósági kihívásokkal foglalkozó civil szervezeteket és a felsőoktatási intézményeket. A közös munka eredményeként most olyan módszertani kiadványt tettek le az asztalra, amely a social design alkalmazásának és így a kedvező változásoknak is a motorja lehet.

A MOME is csatlakozott a globális FISU Healthy Campus programhoz, mellyel hozzájárul ahhoz, hogy egészségtudatos kultúrát építsen az egyetemen, és az egészséges életmód különböző lehetőségeit kínálja hallgatói és munkatársai számára. A program – amelynek keretében az elmúlt időszakban számos eseményen lehetett részt venni – átfogóan, több területen, így például a fizikális aktivitás, a mentális jóllét, a táplálkozás, a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság mentén támogatja az egyetemi polgárok jóllétének a megőrzését. Az elmúlt hónapokban az események mellett országhatárokon átívelő, európai uniós kezdeményezésekhez is csatlakoztunk, köztük a BeActive kampányhoz, valamint a Let’s Move for Paris mozgalomhoz is, amely a 2024-es párizsi olimpia szellemében hívott mozgásra.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.

A fenntarthatóság és a környezetvédelem iránti elkötelezettségének újabb bizonyítékaként, valamint a FISU Healthy Campus program részeként a GreenGo- és a MOL Bubi-együttműködés keretében a MOME új, zöld közlekedési lehetőségeket biztosít minden hallgató, oktató és dolgozó számára, zöld közlekedésre ösztönözve az egyetem közösségét a Zugligeti úti Campus vonzatában is.

Kollégáink, oktatóink, hallgatóink a napokban megmutatták, hogy mire képes a MOME, ha krízishelyzetről van szó. A héten önkéntesként dolgoztak Vácon, és homokzsákok töltésével támogatták az árvízi védekezésben részt vevő hivatalos szervek munkáját a védvonalakon. A készültségben – amely sajnos még jó pár napig fennáll – minden segítő kézre szükség van, a MOME pedig ismét bizonyítja, hogy nemcsak tudásban erős, hanem abban is, hogy azonnal cselekedni tud, amikor szükség van rá.

Évente 10 billió műanyag tollat dobunk el világszinten, a nem lebomló hulladék pedig olyan környezetterhelő vegyi anyagokat tartalmaz, amelyek nem megfelelő feldolgozás esetén egészségi károsodást is okozhatnak. Ugyanakkor színes filctollak nélkül elképzelhetetlen lenne nemcsak az iskolások, de a kreatíviparban dolgozók élete is. Erre a problémára kínál megoldást a MOME hallgatói csapata, amely a pHen környezetbarát tollal a 2024-es Biodesign Challenge kiemelkedő művészeti díját érdemelte ki New Yorkban. A most díjazott pHen csapat az elismerés mellett a jövő évre ösztöndíjat, valamint egy önálló kiállítás lehetőségét is elnyerte.

A körforgásos gazdaság talajra gyakorolt hatását mutatta be az Engage4BIO a Pápai Expo és Agrárpikniken. A csapat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködve egy interaktív adatvizualizációs táblával vett részt május közepén a kétnapos agrárszakmai eseményen. A program célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a talajminőség fenntartásának és javításának kiemelt jelentőségére, valamint a körforgásos biomassza-alapú gazdálkodás talajra gyakorolt pozitív hatására.

Mézszüret volt a MOME Campuson! Méz-ga és Tóték – a campusra költözött két méhcsalád - egy hónap megfeszített munkájával máris 40 kg erdei virágmézet termeltek meg. Egyetemünk közössége Kutasi Tamás okleveles méhészmester segítségével pergette ki a MOME-mézet, és gyűjtötték össze a méhviaszt és a propoliszt az első mézszüreten!

Négy napos intenzív workshoppal indult a MOME Service Design szakirányú továbbképzés második féléve. A workshop szakmai partnerei Dóczi-Nagy Katalin és Antonia Fedlmeier voltak, a Laerdel Medical norvégiai központjának vezető service designerei, akik egy aktuálisan futó éles projekt fejlesztésébe vonták be a hallgatókat.

Idén novemberben háromnapos program keretében a MOME hallgatói, oktatói és munkavállalói a Balaton-felvidéki Nemzeti Park (BfNPI) erdészmérnökei és természetvédelmi szakemberek támogatásával közösen ültették el az első MOME-erdőt a Zala vármegyei Garaboncon, összesen húszezer éger facsemetét. A MOME Zero program keretében az egyetem közössége öt hektáron, azaz mintegy tíz focipályányi területen dolgozott, dacolva az erős széllel és némi esővel rekordidő alatt ültetve el 20 000 fát.

A MOME is támogatja a Magyar Olimpiai Bizottság Kettőskarrier-programját - 23 felsőoktatási intézménnyel, köztük a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel írt alá együttműködési megállapodást november 29-én a Magyar Olimpiai Bizottság. A Kettőskarrier-program célja, hogy a sportolóknak ne kelljen választaniuk a sport és a tanulás, a sport és a munka között, valamint, hogy támogassa őket céljaik elérésében, legyen szó fizikai vagy mentális segítségről.

Ismét elindult a Nemzeti Tehetség Központ és a Design Terminal START ösztöndíjprogramja, melyre olyan 18-35 év közötti fiatalok jelentkezését várták, akik ötletes megoldásokkal szeretnék segíteni a magyar társadalmat, és ebből sikeres vállalkozást is építenének.

Stratégiai partnerségre lépett Magyarország két meghatározó felsőoktatási intézménye, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Semmelweis Egyetem. A két intézmény mostantól közösen kutatja annak lehetőségeit, hogyan járulhat hozzá a design az egészségügy fejlesztéséhez, az orvosi beavatkozások eredményességének növeléséhez.

A design szélesebb körű adaptációjával egyre nagyobb hangsúlyt kap az inkluzivitás kérdése: hogyan tudunk olyan technikákat, szerkezeteket és használati tárgyakat létrehozni, amik teljesebb életet tudnak biztosítani azok számára, akik valamilyen fogyatékossággal rendelkeznek? A cél, hogy ne csupán újabb és újabb formavilágú objektumokat hozzunk létre, hanem olyan eszközöket is, amik széleskörben hozzáférhető segítséget képesek nyújtani.

Hogyan járulhat hozzá a designgondolkodás, a közös alkotás a különböző, akár hátrányos helyzetű közösségek fejlődéséhez? A MOME és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat együttműködésében megvalósuló Szociális Design Terepkutatás erre a kérdésre keresi a választ, eredményeit pedig - köztük az idei nyári egyetem keretében 10-16 éves gyerekekkel létrehozott alkotásokat - december 9-ig lehet megtekinteni a MOME campusán.

A Magyar Paralimpiai Bizottság 2022 tavaszi félévében pályázatot írt ki a Tárgyalkotás BA 3. évfolyama számára a Paralimpia Láng-díj tervezésére.

Idén áprilisban első alkalommal jelentkezik a Friss Kakas Animációs Filmnapok, a MOME Anim és a Friss Hús közös rendezvénye. Április 22. és 24. között nemcsak a MOME 2020-ban és 2021-ben készült diploma- és vizsgafilmjeit lehet megnézni a Toldi Moziban. A vetítéseket kísérő szakmai programokon szó lesz a VR-technológia nyújtotta lehetőségekről, az animációs filmek közösségi finanszírozásáról és az animációs újságírás kihívásairól is.

Hasznos dokumentumok

Dokumentum neve
FISU Healthy Campus
FISU Healthy Campus standard
MEFS Healthy Campus