Képzések
Előkészítő, alap- és mesterfokú, posztgraduális és doktori képzéseket 18 területen kínálunk. Találd meg a számodra megfelelőt, kövesd a szenvedélyed és tökéletesítsd a tudásod a MOME-n.
BA
BA képzésünk fő célja, hogy lehetővé tegye a munkaerőpiacon való elhelyezkedést biztosító diploma megszerzését, ezért az alapképzés során a gyakorlat kap nagyobb hangsúlyt. Ugyanakkor megfelelő elméleti alapozást nyújt a tanulmányok folytatásához mesterképzési ciklusban.
Az Animáció BA képzési programjában a szakmai és elméleti ismeretek, valamint az egyéni látásmód egyidejű fejlesztése szerepel kiemelt hangsúllyal. A programba való bekerülés feltétele a kiemelkedő ábrázolási és mozgatási készség, továbbá a mozgóképes formanyelv ismerete.
A szak fókuszában a design, a képzőművészet és az építészet folyamatainak mélyebb megértése áll. Végzettjeink különféle mesterszakokon tanulhatnak tovább, illetve kulturális intézmények, ügynökségek, médiumok munkatársai lehetnek.
A képzés célja tervezőmunka, az épített környezet alakításához szükséges művészi és műszaki ismeretek elsajátítása, a tervezési folyamatok megismertetése. A munkát az építészet – belsőépítészet – bútortervezés hármas egységét őrző szemlélet jellemzi.
Az alapképzés célja, hogy a hallgatókat megismertesse a designgondolkodással és a tervezési folyamat lépéseivel a felhasználói igények feltárásától az ötletelésen át a modellezésig és a kivitelezés előkészítéséig, akár a termék-, akár a rendszertervezés területén.
A Fotográfia BA szak hallgatói a legmodernebb technológiák és neves oktatók mellett, kis létszámú csoportokban sajátítják el a klasszikus és kortárs fotográfia alapokat, interdiszciplináris alkotói módszereket, melyek révén nemzetközi szinten stílusteremtő alkotókká válhatnak.
Média design BA képzésünk stabil tudáskészletet és médiatervezői szemléletet kínál, legyen szó kreatív kommunikációs vagy videó tartalmak fejlesztéséről, látványvilágok előállításáról, új technológiákkal való kísérletezésről vagy épp kinetikus installációk létrehozásáról.
A szak végzettjei kortárs alkotói tudatossággal és az új technológiák megismerésével kombinált hagyományos mesterségbeli tudást kapnak, amely transzdiszciplináris együttműködéseket tesz lehetővé a művészet, kézművesség és design területén egyaránt.
A Tervezőgrafika BA program hallgatói nemzetközi szinten is versenyképes és korszerű tudással képesek a vizuális kommunikáció lehetőségeinek és eszközeinek gyakorlati alkalmazására.
Sokoldalú tervezőket képzünk, akik a szakmai tudás mellett az iparágat befolyásoló társadalmi, gazdasági és kulturális tényezőket is megismerhetik. Hallgatóink tanulhatnak öltözéktervezés, kiegészítőtervezés, szövöttanyag-tervezés, kötöttanyag-tervezés, illetve nyomottanyag-tervezés specializációkon.
ENG MA
A 2024/2025-ös tanévben hat mesterszakunk indul angol nyelven: Animation, Photography, Design, Interaction Design, Art and Design Management és Designer-Maker.
Az Animáció MA szak középpontjában a színvonalas tartalomfejlesztés áll, a hallgatók megismerkedhetnek az animációsfilm-gyártás különféle folyamataival és szerepköreivel, valamint az immerzív és feltörekvő technológiák (AR, VR, MR) használatával. A mesterképzés legfontosabb része az önálló látásmód, a művészi hang és az alkotói stílus megtalálása, valamint a felelősségteljes tervezői hozzáállás elsajátítása.
A 2024 szeptemberétől angol nyelven induló szak a szilárd elméleti alapok mellett a sikeres üzleti és hatékony kommunikációs készségek elsajátításában is segítséget nyújt. A képzés végzettjei designvállalkozásoknál, kulturális intézményekben, a műtárgypiacon, kiállítóhelyeken vagy akár a média területén helyezkedhetnek el.
A Designer-Maker MA képzés célja olyan alkotóművészek képzése, akik munkájukon keresztül felelős és fenntartható módon képesek anyagfüggetlen anyagközpontú válaszokat adni társadalmi és környezeti kihívásokra és igényekre.
Stratégiai szemléletű design szakembereket képzünk, akik tervezői és vállalkozói képességekkel rendelkezve a jövő generációi számára inkluzív és fenntartható világot formáló projekteket képesek létrehozni. A tematika a „People, Planet, Prosperity” hívószavak köré épül, ennek megfelelően a hallgatók arra koncentrálnak, hogy társadalmi, környezeti és gazdasági szempontok összehangolásával tervezzenek és valósítsanak meg fenntartható design projekteket.
Olyan szakértőket képzünk, akik vezető szerepet játszanak a jövő leginnovatívabb digitális szolgáltatásainak megtervezésében. Végzett tervezőink ismerik a nemzetközi szcénát és annak lehetőségeit, és képesek jelentős hatást gyakorolni a digitális kultúrára.
Fotográfia MA szakunkon magas szintű autonómiával, nyitott szellemiséggel rendelkező alkotókat képzünk, akik érzékenyen és progresszíven reagálnak világ kihívásaira. A program során a hallgatókat a legkorszerűbb technikai háttér és elismert oktatók támogatják.
MA
Mesterképzéseink specializáltabb végzettséget adnak, nagyobb elméleti hangsúllyal. Az alapképzésben elsajátított ismeretek után többirányú szakosodásra ad lehetőséget. A többciklusú rendszer előnye, hogy bizonyos szakirányú alapképzés után nem csak az adott szakterülethez tartozó mesteri szint elvégzését engedi meg.
Végzett hallgatóink múzeumokban és galériákban, illetve design- és reklámügynökségeken dolgoznak, művészeti lapokba írnak, tanítanak, kutatási tevékenységet végeznek.
A képzés a 2024/25-es tanévtől csak angol nyelven indul! Az elméleti tudás mellett az üzleti és kommunikációs kompetenciák fejlesztésére is hangsúlyt fektető képzés végzettjei designvállalkozásoknál, kulturális intézményekben, a műtárgypiacon, kiállítóhelyeken vagy akár a média területén helyezkedhetnek el.
A képzés a mester diplomás vagy még MA képzésben lévő designereknek, építőművészeknek és a média területeken tanulóknak nyújt pedagógiai tudást és juttat új diplomához. A tanárképzésben igénybe vehető támogatott féléveket a hallgatóknak a más szakon rendelkezésére álló támogatási időtől függetlenül, azon felül biztosítja a magyar állam, legfeljebb 4 további féléven át.
Hallgatóink három különböző témakörben, a divat-, a texil- és a jelmeztervezés területén mélyíthetik el kutatásukat és szaktudásukat, hogy professzionális és magabiztos tervezőként megfeleljenek a legmagasabb szintű szakmai kihívásoknak.
A képzés a 2023/24-es tanévtől Tárgyalkotás MA szakként indul!
Az ékszertervezés és fémművesség mesterképzési szak programunk segít a személyes egyéni kutatási javaslatra épülő munka vagy gyűjtemény felépítésében. A képzés filozófiája egyensúlyt teremt az anyagi és a technikai innováció és a hagyományosabb kézműves technikák és a történeti mesterségbeli hagyományok között.
Az Építőművész mesterképzés során az oktatás a komplexitás jegyében folyik, az építészeti koncepcióalkotást kutatással alapozzuk meg. Az egyéni és csoportos feladatmegoldásokban egyaránt jártasságot szereznek a hallgatók, továbbá megértik az építészeti tervezés vertikumát.
A képzés a 2023/24-es tanévtől Tárgyalkotás MA szakként indul!
A hallgatók valódi mesterekké válnak: akár saját témát, akár a meghirdetett témák közül választanak, támogatást kapnak a témavezetőktól és a Campus műhelyeiben elmélyíthetik mesterségbeli tudásukat is.
A Média design MA képzés arra készíti fel a hallgatókat, hogy multimédia-tervezőként fontos szereplői, irányítói legyenek összetett mediális művek létrehozásának; a kreatív-, szórakoztató- és reklámipar, médiaművészet, alkalmazott látványtervezés alkotó folyamatainak.
A képzés a 2024/25-es tanévtől csak angol nyelven indul! A Tárgyalkotás MA képzés célja olyan alkotóművészek képzése, akik munkájukon keresztül felelős és fenntartható módon képesek anyagfüggetlen anyagközpontú válaszokat adni társadalmi és környezeti kihívásokra és igényekre.
Tervezőgrafika MA programunk célja olyan tervezőgrafikus művészek képzése, akik érzékenyen és innovatívan képesek a világ globális/lokális kihívásaira reagálni, és magas szintű tudásukat társadalmi, kulturális, művészeti projektekben kezdeményező szerepben alkalmazni.
DOC
Multidiszciplináris doktori iskolánk három design és művészeti ágban (építőművészet DLA, iparművészet DLA, multimédia művészet DLA, practice-led doctoral degrees) és egy tudományágban (művészet-tudomány PhD, theory-based doctoral degree) folytatja tevékenységét, a négy ág koherenciájára és interdiszciplináris együttműködésére alapozva.
POST
A szakirányú továbbképzés olyan, felsőfokú végzettséget nem biztosító képzés, amelyre alap- és mesterfokozatot, illetve egyetemi vagy főiskolai szintű végzettséget tanúsító oklevéllel lehet jelentkezni, és a már meglévő oklevélre épülő, mélyebb szaktudást biztosító szakirányú szakképzettség szerezhető.
A képzés során arra törekszünk, hogy a kulturális intézményrendszerben dolgozó vagy ott elhelyezkedni vágyó kollégáink korszerű szempontok szerint, önállóan és proaktívan értelmezzék újra tevékenységüket.
Magyarországon is kiemelten fontos a múzeumok versenyképességének fejlesztése, látogató barát jellegének növelése, infrastruktúrájának modernizációja, teljesen új közintézmények alapítása. Magyarországon, jelenleg csak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen lehet múzeumi menedzsmentet tanulni.
A szolgáltatástervezés egy dinamikusan fejlődő szakma, itthon és külföldön egyaránt. Egyre több cég és intézmény keres service designert annak érdekében, hogy az általa nyújtott szolgáltatások felhasználói élményét vagy a belső folyamatokat logikai, hatékonysági és kényelmi szempontok mentén gondolja végig. A folyamat során a tervezők fenntartható, jól működő megoldásokat és optimális élményeket hoznak létre mind az ügyfelek, mind az érintett szolgáltatók számára.
PRE MOME
A PreMOME a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem felvételijére felkészítő tanfolyamokat kínál számodra. Kurzusainkon a művészeti alapkészségeid fejlesztése mellett segítünk a tervezői gondolkodásmód elsajátításában.
Az oktatás színvonalának magas minőségét a MOME szakjai által jóváhagyott tanterv, a változatosan felépített program és a MOME-hoz kötődő oktatói csapat biztosítja.
Jelenleg tartó 19 alkalmas Előkészítő kurzusaink, legközelebb 2025 őszén indulnak:
designkultúra | formatervezés | fotográfia | rajz | tárgyalkotás | textiltervezés | szombat délelőtti rajz | délutáni rajz, szakirányú előkészítősöknek. Iratkozz fel Hírlevelünkre, hogy ne maradj le a jövő évi programjainkról!
Jelenleg tartó 24 alkalmas Előkészítő kurzusaink, legközelebb 2025 őszén indulnak: animáció I építészet I média design I tervezőgrafika alapozó I tervezőgrafika haladó // Iratkozz fel Hírlevelünkre, hogy ne maradj le a jövő évi programjainkról!
Az 5 alkalmas kurzus célja, hogy a leendő designerek és egyetemi hallgatók magabiztosabban és tudatosabban alkalmazzák és nyúljanak hozzá a különböző skiccelési technikákhoz tervezéseik és szakmai fejlődésük során. A jelentkezés lezárult!
MOME OPEN
A MOME OPEN célja, hogy művészeti, kulturális, oktatási és gazdasági képzési területek létrehozásával és működtetésével hiánypótló szerepet töltsön be a 21. századi tudásközvetítésben, valamint, hogy a kreatívipari szektorban hiányzó képességek és készségek pótlása által kiemelkedően magas színvonalú munkaerőt képezzen.
Kezdő fotográfia tanfolyamunk az alapvető szakmai ismeretekre helyezi a hangsúlyt. Ezen túl speciális technikákat mutat be és átfogó rálátást nyújt a professzionális és amatőr fotózás különféle területeire. A résztvevők képessé válnak a magabiztos eszközkezelésre, az önálló műtermi munkavégzésre. A képzés során a résztvevők gyakorlati és elméleti órák keretében sajátítják el a szakma fogásait, ahol technikai ismeretek mellett kiemelt szerepet kap a fotográfia kritikai megközelítése, mely a résztvevők vizuális véleményformálásában és az önálló gondolatok képpé alakításában
Ez a kurzus bemutatja a valóban hatásos és hatékony márkaépítési és marketingkommunikációs stratégiákat és gyakorlatokat. Megadja a szükséges elméleti alapot, amelyet az előadásokon illusztrációként használt sok-sok gyakorlati példával és csoportos feladatokkal tesz a mindennapi életben is használható gyakorlati tudássá.
A kreatív csapatmunkát három dolog teszi igazán hatékonnyá: egy változatos hátterű emberekből álló csapat, egy kreativitást segítő módszertan és egy felkészült facilitátor. Ha találkoztál már a Design Thinking módszertannal a gyakorlatban is, akkor megtapasztalhattad, hogy pár egyszerű eszköz alkalmazásával milyen eredményes lehet a közös munka. Tanfolyamunkon megtanulhatod, hogy hogyan tudod ezeket eredményesen alkalmazni saját projektjeidben, másokat is bevonva a közös gondolkodásba és a legtöbbet kihozni a csapatodból!
A képzés fókuszában a stratégiai gondolkodás, a problémamegoldás és a hatékony vezetési módszerek állnak. Ezek a módszerek fejlesztik a designvezetők képességeit és önbizalmát, hogy hatékonyan irányítsák a tervezést, megtartsák a csapat motivációját, sikeresen alkalmazkodjanak a változó körülményekhez, valamint jól kommunikáljanak a szervezet többi részével.
A kreativitás, valamint a problémamegoldó és csapatmunkára való készség szinte minden szakterületen értékes kompetencia. Mindennapi életünkben folyamatosan találkozunk kisebb-nagyobb tervezési feladatokkal, akkor is ha nem a kreatív szakmában dolgozunk – például egy projekt vagy egy program megszervezésével, stratégiai célok kitűzésével vagy akár egy prezentáció összeállításával. Ezeknél a Design Thinking módszer jól alkalmazható a folyamat hatékonyabbá tételének és az innovatív végeredmény elérésének érdekében.
A Tripont és a MOME OPEN szervezésében induló professzionális digitalizálási szakember tanfolyam, a kulturális örökségvédelem területén magas szintű szakmai képzést biztosít.
Elméleti és gyakorlati feladatokon keresztül a legfrissebb ismereteket szívhatod magadba, progresszív szemléletű munkaszervezési attitűddel és up-to-date kompetenciákkal gazdagodhatsz.
Tanfolyamunkon módszereket és eszközöket sajátíthatsz el, melyek használatával képes leszel arra, hogy személyedet, vállalkozásodat, termékedet vagy szolgáltatásodat márkává változtasd, ezzel megsokszorozd annak értékét.
A 7 hetes program célja az önismereti, önmenedzselési képességek fejlesztése.
Az experimentális fotográfia tanfolyam alatt elmélyülhetsz a kísérleti fotográfiában és a fotó médiumának határaival ismerkedhetsz meg. Ha szeretsz kísérletezni valamint markáns és egyedi utakra rátalálni akkor itt a helyed.
A fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás ma már nem önmagában csak a gyártási folyamatokra, hanem egyúttal az filmalkotások tartalmára is vonatkozik. A filmeknek fontos szerepük van abban, hogy felhívják a figyelmet a társadalmi és környezeti problémákra, és elősegítsék a tudatosabb és felelősebb életmódot.
A tanfolyam a Nemzeti Filmintézet támogatásával valósul meg, így a kiválasztott résztvevők a képzési díj 20%-át fizetik meg.
Magyarország jelenleg a második legnagyobb filmgyártási központ Európában. A folyamatosan érkező külföldi produkcióknak már versenyezniük kell a magyar stúdiókért, illetve a rendelkezésre álló munkaerő is korlátozott. Éppen ezért aktuális a jelenlegi helyzetben olyan szakembereket képezni, akik a filmes területeken az utánpótlást biztosítani tudják.
A képzés során a résztvevők arra a gyakorlati tudásra és átfogó, piacképes ismeretekre tesznek szert, amely a működő filmprodukciós cégek és az önmenedzselő pályakezdő filmesek számára is elengedhetetlen. Ezek az ismeretek a mindennapi hatékony és sikeres ügyvitel feltételei – mégis gyakran hiányoznak a képzésekből. A képzést a hazai filmtámogatási rendszert és a produceri munkát jól ismerő szakemberek tartják, akik naprakész tudással rendelkeznek a pályázatokkal és a filmgyártás jogszabályi/gazdasági/pénzügyi környezetével kapcsolatban.
A kurzus központi fogalma a jelenlét. Immerzív terepgyakorlat, hétről-hétre teljesítendő feladatok, illetve az egész szemesztert átölelve megvalósítandó egyéni művészeti projektek mentén foglalkozunk azzal, hogy mit jelent egyénként és fotográfusként jelen lenni a környezetünkben, társadalmunkban.
A hálózattudomány az elmúlt két évtized egyik igazi siker tudománya – ma már szinte lehetetlen akár csak egy lépést is megtenni az online térben anélkül, hogy ne találkozzunk a tudományág eredményeivel és alkalmazásaival. Világméretű hálók épülnek az online közösségi platformokon, hálózatok felhasználásával buzgó ajánlórendszerek sokasága igyekszik kifürkészni vágyainkat, sőt, még az internetes keresők óriásia, a Google is egy hálózatos algoritmussal kezdte.
A MOME Image Pro tanfolyam a MOME Tervezőgrafika Szak és a MOME OPEN szervezésében induló hat hónapos képzés. Célja, hogy a hazai illusztrációs szakma kiemelkedő alkotóival, valamint a MOME Tervezőgrafika Szak oktatóival közösen, digitális és manuális felületeken egyaránt, magas szintű szakmai mesterkurzust biztosítson azoknak az illusztrációk iránt elkötelezett, nyitott és kreatív képalkotóknak, akik a szakma fortélyait professzionális szinten kívánják elsajátítani.
A MOME Insight egy a kutatásra fókuszáló gyakorlati képzés, ahol Magyarország tapasztalt, kutatással foglalkozó szakemberei osztják meg tudásukat. A tanfolyam a UX terület alapismereteire épít, és egészíti ki a gyakran használt kutatási módszerek ismeretével (interjúzás, naplókutatás, megfigyelés, kérdőívek, usability tesztelés), gyakorlati alkalmazásukkal, és közvetlenül hasznosítható tanácsokkal. Példákon keresztül ismerheted meg, hogyan lehet a kvalitatív kutatással feltérképezni a problémateret, és a kapott eredményeket hatékonyan analizálni és értelmezni.
A képzés során a résztvevők a szükséges elméleti bevezetés után intenzív gyakorlati órák keretében sajátítják el a műtermi fotózás szakmai fogásait, ahol a technikai ismeretek mellett kiemelt szerepet kap a fotográfia kritikai megközelítése, mely a résztvevők vizuális véleményformálásában és az önálló gondolatok képpé alakításában nyújt segítséget.
Journey map tanfolyamunkon a résztvevők megtanulhatják, hogyan kell a felhasználói élményt vagy egy belső folyamatot lépésekre bontani, elemezni és az így definiált felhasználói problémák (pain pointok) megoldásával továbbfejleszteni. A journey map hatékony eszköz lehet a felhasználó kutatás eredményeinek szintetizálására és közérthető vizualizálására, de használható egy projekt ötletelési és a tervezési fázisaiban is. A tanfolyam elvégzése után minden résztvevő magabiztosan tudja alkalmazni ezt az eszközt, amikor komplex folyamatok megértésére vagy megtervezésére van szükség.
A kreatív koncepció egy olyan jól megfogalmazott „nagy ötlet”, amely felkelti a közönséged érdeklődését, befolyásolja érzelmi reakcióit, és cselekvésre ösztönzi őket. A sikeres kreatív koncepciók emlékezetesek, egyesítenek, relevánsak és ami a legfontosabb megoldást nyújtanak egy valós vagy kommunikációs problémára.
Ez a tanfolyam abban segít, hogy az ötleteid ilyen kreatív koncepciókká válhassanak.
Digitális product designer (UX/UI designer) tanfolyamunkon a user experience design folyamatait, eszközeit tanulhatod meg. Feladatként egy interaktív termék prototípust valósíthatsz meg, ami nemcsak segít elsajátítani a módszertant, de érthetővé teszi a tervezés egyes lépéseinek összefüggését a teljes folyamaton belül. A tanfolyam ívét a Design Thinking kollaboratív fókuszú eszköztára adja, melyet a User-Centered Design digitális eszközeivel egészítünk ki. A tanfolyamon ezáltal nagy hangsúlyt fektetünk a csapatmunkára és a tudatos és empatikus tervezésre.
A Music Video tanfolyam keretei között a videoklip kultúrájába, valamint tervezési és forgatási folyamataiba vezetünk be, annyira komplex formában, amennyire csak belefér.
A tanfolyamon a résztvevők megtanulhatnak mindent ahhoz, hogy hatásos prezentációkat tudjanak készíteni a munkahelyükre, a következő állásinterjúra, befektetői körre, webinárra vagy konferenciára.
A magyar filmipar évről évre rekordokat dönt a magyarországi filmgyártási költségek adatai alapján. A virágzó magyar filmipar versenyképességének megtartásához, a gyártási volumen növeléséhez nemcsak a stúdiófejlesztések, hanem a magas színvonalú tudással rendelkező szakemberek képzése is elengedhetetlenül szükséges. E téren a Production Design – Filmes látványtervezői alapismeretek tanfolyam hiánypótló szerepet tölt be, fókuszába a filmes látványvilágok tervezéséhez szükséges képességek fejlesztését és tudások átadását állítva.
A Service Design alapozó tanfolyamon olyan alapvető service design módszereket és eszközöket tanulhatsz, amik alkalmasak arra, hogy különböző munkafolyamatokat hatékonyabbá, termékedet vagy szolgáltatásodat érthetőbbé, a felhasználói élményt pedig kellemesebbé tedd, bármilyen területen is dolgozol. Négynapos tanfolyamunkon átfogó előadásokat hallhatsz a service designban használt technikákról, amik segítenek a szolgáltatások elemeinek, felhasználó csoportjainak és folyamatainak feltérképezésében, vizsgálatában és ezek alapján a szolgáltatási élmény (service experience) fejlesztésében.
Ha szeretnéd jobban megismerni azokat a technikákat, melyekkel olyan szolgáltatásokat tudsz tervezni, amelyekre az ügyfeleknek valóban szüksége van, akkor ezt a tanfolyamot Neked ajánljuk. A gyakorlati órákon egy-egy non-profit szervezettel fogunk együtt dolgozni és alkalmazni a service design eszköztárát. A service design olyan tervezési módszertan, ahol az értékteremtés alapja az, hogy termékek és szolgáltatások az üzleti érdekek és a fogyasztók igényei alapján együtt legyenek kialakítva. Tervezési módszereit - saját eszköztáradat kiegészítve - nálunk megtanulhatod.
A Sound Design képzés lehetőséget ad a sound design részterületeinek – filmhang, game sound, hanginstalláció, creative coding, új technológiák –, valamint azok összefüggéseinek elméleti megismerésére. A tanfolyam során a kreativitás, a figyelem, a prezentációs készség, valamint a kooperáció és a csapatmunka fejlesztése kerül előtérbe. A résztvevők széleskörű, a részterületek kölcsönösségére épülő, sokféleképpen hasznosítható szemlélet megalapozását kapják. A tanultakat gyakorlati projektmunka összegzi.
A Streetfotó tanfolyam bevezet az utcai fotográfia és a dokumentarizmus ismereteibe, a gyakorlati tapasztalatszerzés mellett pedig a nélkülözhetetlen elméleti hátteret is felöleli. A kurzus során a résztvevők az egyszerű emlékképek elkészítésétől eljutnak az önkifejezésig, amikor már képeik mások számára is izgalmas alkotásokká válnak. A résztvevők a képzés alatt az egyszerű hétköznapok eseményeit dokumentálják, olykor rendezvényeken, közügyeket érintő eseményeken fotózhatnak.
A térkép az egyik legrégebbi, legnépszerűbb és legelterjedtebb információábrázolás, egyben az adatvizualizációk atyja. Az elmúlt húsz évben a térképészet a korábban elképzelni sem mert hatalmas adatmennyiségnek, a felhasználóbarát szoftvereknek, továbbá az interakció és az animáció lehetőségének köszönhetően új utakat nyitott meg a kartográfia számára, amely egyfelől új ábrázolási módszerek megjelenéséhez, másfelől a térképészet demokratizálódásához, ezzel párhuzamosan új látásmódok popularizációjához vezetett, amelyek jelentősen felforgatták a hagyományos térképészetet.
Magyarországon dinamikus fejlődést mutat a filmipar, minden szegmensében munkalehetőséget kínálva felkészült szakemberek számára. Kiemelten igaz mindez a digitális eszközökkel folyó filmes utómunka, és filmtrükkök (VFX) területén, ahol nagy a hiány a hozzáértő és folyamatosan tanulni, megújulni képes munkaerőből. Ehhez olyan oktatási modulok, tanfolyamok szükségesek, ahol a legújabb technológiai megoldások oktatása mellett a vizuális kultúra, a szakmai látásmód is nagy hangsúlyt kap.