Moholy-Nagy University of Art and Design
Jövő Egyeteme
Mi a Jövő Egyeteme? Egy izgalmas folyamat, amelynek keretében a MOME közössége az alapoktól újratervezi magát, és felkészül a következő évtizedek feladataira. Egy nagy közös kísérlet, amelynek célja, hogy közösen bátor és hiteles válaszokat adjunk a 21. század kihívásaira, az új generációk igényeire.
A Jövő Egyeteme részeként nő a szakok és szakterületek közötti átjárhatóság, rugalmasabbak lesznek a hallgatóink által választható tanulási utak. A képzésben – az egyes kreatív szakmák elsajátításán túl – kiemelt szerepet kap az általános műveltség elmélyítése, valamint az alkotói felelősségtudat erősítése, a legfontosabb társadalmi és ökológiai problémák leküzdéséhez való tevékeny hozzájárulás. Továbbfejlesztjük az egyetem oktatási szemléletét: a jövőben minden korábbinál nagyobb hangsúlyt kap a személyre szabott mentorálás, és az egész egyetemre kiterjedő közösségépítés.
A Jövő Egyeteme kezdeményezője a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány. A folyamat kidolgozásáért és megvalósításáért a MOME közössége felel.
Hírek
A Jövő Egyeteme a MOME fejlesztéséről és átfogó megújulásáról szól, ami az idei év egyik kiemelt fókuszpontja. Az elmúlt időszakban tizenkét munkacsoport dolgozott a programon, akik a Jövő Egyeteme Műhely vezetésével, az egyetem polgárainak széleskörű bevonásával megvalósították a MOME történetének legátfogóbb tervezési folyamatát és kidolgozták a 2023 decemberében a Szenátus által támogatott Jövő Egyeteme program, azaz a „Három Iskola modell” részletes implementációs tervét. Most pedig újabb mérföldkőhöz ért az egyetem. 2024. július 18-án tartott ülésén a MOME Szenátusa meggyőző többséggel és ellenszavazat nélkül támogatásáról biztosította a tervezetet, így tovább folytatódhat a közös munka annak érdekében, hogy jövő télen életbe léphessen az új struktúra, és a MOME Európa meghatározó design-felsőoktatási intézményévé váljon...
A MOME falai között minden eddiginél nagyobb volumenű átalakulás zajlik, ami alapjaiban gondolja újra a jövő designoktatásának kihívásait, miközben aktívan épít a 144 éves intézmény múltjára. Az implementációs fázisban lévő Jövő Egyeteme modell célja egy fenntartható, jövőálló és reziliens stratégia kialakítása. Ennek kapcsán a változás két fontos belső motorját, Barcza Dánielt, tájépítészt, fenntarthatósági szakembert, a MOME stratégiai rektorhelyettesét, a MOME Jövő Egyeteme programjának szakmai vezetőjét és Érmezei Lilit, stratégát és szervezetpszichológust, az implementáció vezetőjét kérdeztük. A kidolgozás folyamatától kezdve a legnagyobb kihívásokon át többek között arról meséltek, mitől lesz valóban hosszú távon fenntartható az egyetem víziója.
Hogyan tanulhatunk a MOME-en tíz, vagy éppen húsz év múlva? Milyen képzésekkel, kurzusokkal maradhat az egyetem naprakész, és adhat hiteles válaszokat a jövő társadalmi, piaci és hallgatói igényeire? A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány a modellváltás részeként kérte fel az egyetem közösségét, hogy dolgozza ki az intézmény új korszakához, nemzetközi ambícióihoz illeszkedő, 21. századi képzési modellt, azaz a "Jövő Egyeteme 2025-2045" programot. A MOME december eleji szenátusi ülésén a programot tartózkodás és ellenszavazat nélkül, százszázalékos szavazataránnyal biztosította támogatásáról az egyetem szenátusa - ilyen támogatottságú reformra még sosem volt példa az intézmény történetében.
Kérdésed van?
Van, amire nem találtál választ az oldalainkon, vagy szeretnél témát javasolni a Jövő Egyeteme fogadóóráira és fórumaira? Az alábbi formon könnyedén és gyorsan felteheted a kérdéseidet, megoszthatod az ötleteidet a Jövő Egyeteme csapatával!
Kapcsolat
Jövő Egyeteme
Cím
1121 Budapest, Zugligeti út 9-25.
Kapcsolat
jovoegyeteme@mome.hu
Vezetők és a Jövő Egyeteme Iroda munkatársai