Képzelt világok – Női aktivisták spekulatívdesign-műhelye

Dátum: 2025.03.06
Női aktivisták jövőképe állt a KlauDió Civil Központban február elején megtartott esemény középpontjában, amely egy egyéves, gyakorlati designkutatás lezárása volt. A vizsgálat a hazai női szervezetek ökoszisztémáját tárta fel, ugyanakkor az önkéntesek mentális egészégének állapotára is kíváncsi volt. A kutatást Csernák Janka, a MOME újonnan alakult Society & Action Labjának a vezetője készítette.

Az interjúk, az elemzés és a workshopok tanulságai alapján jött létre az a kísérleti, ökológiai fókuszú spekulatív módszer, amely a szereplők burnoutélményeit és mentális egészségét a középpontba helyezve teremt pozitív jövőképeket számukra. Előnye, hogy a résztvevők később saját munkájukba illesztve is adaptálhatják. 

Az év eleji műhelymunka célja a kutatás zárása mellett az volt, hogy segítsen összegezni és feltöltődni, közelebbi és távolabbi célokat megfogalmazni a designfacilitátor segítségével.  

A záró alkalmon független aktivisták, szakemberek, önkéntesek vettek részt, a NANE, a Patent, a Magyar Női Alap, a Dajer.hu és a Labrisz munkatársai találkoztak. Együtt design- és kreativitásalapú módszerekkel hoztak létre egy olyan ökológiai szemléletű spekulatív (jövővizionáló) teret, ahol egyéni és kollektív reflexióra, saját erőforrásaik feltérképezésére fókuszáltak, valamint a képzeletük erejével teremtettek alternatív jövőképeket.  

„Az érzékeny tervezői szemlélet és a social design megközelítés nagyon hasznos volt, hogy a kutatás során jobban megértsem a női szervezetek kihívásait. Az ökocentrikus spekulatívdesign-módszerek alkalmazása pedig abban volt segítségünkre, hogy holisztikus, fenntartható víziót alkossunk a szervezetek és képviselőik számára, amely a mentális jóllétüket és erőforrásaikat helyezi a középpontba” – foglalta össze Csernák Janka, hogy mi volt számára módszertanilag a leghasznosabb a kutatói munka során. 

A Jövő Egyeteme program keretében létrejött Society & Action Lab (Társadalom és Cselekvés Labor) témái között a társadalmi egyenlőség, a hátránykompenzáció, a társadalmi innováció, a közösségek fejlesztése is szerepel, tematikái a kutatás és az oktatás összefonódásán keresztül fókuszálnak az ember–ember közötti viszonyok sokszínűségére. 

„A kutatási tevékenységünket vezérlő, social design alapú szemlélet korábban is, és az átalakulás során is fontos szerepet játszik abban, hogy a hallgatókat egy fenntarthatóbb, érzékenyebb tervezői eszköztárral ismertessük meg, amelynek segítségével igazságosabb jövőt építhetnek” – mondta el Csernák a Labor céljairól. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!