Képzelt világok – Női aktivisták spekulatívdesign-műhelye

Dátum: 2025.03.06
Női aktivisták jövőképe állt a KlauDió Civil Központban február elején megtartott esemény középpontjában, amely egy egyéves, gyakorlati designkutatás lezárása volt. A vizsgálat a hazai női szervezetek ökoszisztémáját tárta fel, ugyanakkor az önkéntesek mentális egészégének állapotára is kíváncsi volt. A kutatást Csernák Janka, a MOME újonnan alakult Society & Action Labjának a vezetője készítette.

Az interjúk, az elemzés és a workshopok tanulságai alapján jött létre az a kísérleti, ökológiai fókuszú spekulatív módszer, amely a szereplők burnoutélményeit és mentális egészségét a középpontba helyezve teremt pozitív jövőképeket számukra. Előnye, hogy a résztvevők később saját munkájukba illesztve is adaptálhatják. 

Az év eleji műhelymunka célja a kutatás zárása mellett az volt, hogy segítsen összegezni és feltöltődni, közelebbi és távolabbi célokat megfogalmazni a designfacilitátor segítségével.  

A záró alkalmon független aktivisták, szakemberek, önkéntesek vettek részt, a NANE, a Patent, a Magyar Női Alap, a Dajer.hu és a Labrisz munkatársai találkoztak. Együtt design- és kreativitásalapú módszerekkel hoztak létre egy olyan ökológiai szemléletű spekulatív (jövővizionáló) teret, ahol egyéni és kollektív reflexióra, saját erőforrásaik feltérképezésére fókuszáltak, valamint a képzeletük erejével teremtettek alternatív jövőképeket.  

„Az érzékeny tervezői szemlélet és a social design megközelítés nagyon hasznos volt, hogy a kutatás során jobban megértsem a női szervezetek kihívásait. Az ökocentrikus spekulatívdesign-módszerek alkalmazása pedig abban volt segítségünkre, hogy holisztikus, fenntartható víziót alkossunk a szervezetek és képviselőik számára, amely a mentális jóllétüket és erőforrásaikat helyezi a középpontba” – foglalta össze Csernák Janka, hogy mi volt számára módszertanilag a leghasznosabb a kutatói munka során. 

A Jövő Egyeteme program keretében létrejött Society & Action Lab (Társadalom és Cselekvés Labor) témái között a társadalmi egyenlőség, a hátránykompenzáció, a társadalmi innováció, a közösségek fejlesztése is szerepel, tematikái a kutatás és az oktatás összefonódásán keresztül fókuszálnak az ember–ember közötti viszonyok sokszínűségére. 

„A kutatási tevékenységünket vezérlő, social design alapú szemlélet korábban is, és az átalakulás során is fontos szerepet játszik abban, hogy a hallgatókat egy fenntarthatóbb, érzékenyebb tervezői eszköztárral ismertessük meg, amelynek segítségével igazságosabb jövőt építhetnek” – mondta el Csernák a Labor céljairól. 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.