MOME-innováció: speciális gyűrű teheti ellenállóbbá a facsemetéket

Date:
Tehetünk-e a locsoláson kívül még valamit az elültetett facsemetékért? Hogyan biztosíthatjuk a fiatal fa fejlődését, növelhetjük ellenállását? A MOME hallgatói most egy kísérleti projekt, a Zöldbölcső keretében keresnek válaszokat ezekre a kérdésekre, a terveik szerint elkészített tíz prototípust pedig már be is vetették a vízvári MOME Erdő területén.

A MOME Design Szolfézs tantárgy keretei között fejlesztett Zöldbölcső gyűrű különlegessége, hogy növeli a frissen ültetett facsemeték megmaradási esélyét, miközben csökkenti fenntartási igényüket és költségüket a túlélés szempontjából legkritikusabbnak számító első öt évben. A tervezők reményei szerint életképesebb és klímaállóbb erdőállományt eredményező, természetvédelmi területen is alkalmazható, lebomló anyagokból készült gyűrű mikorrhiza gombafonalakat, marhatrágyát, termőföldet és speciális vadvirág-magkeveréket tartalmaz. A tíz darab prototípus, amelyet a MOME Zero támogatásával mindössze három hét alatt legyártottak, már éles tesztelésen van a novemberben frissen ültetett vízvári MOME Erdőben. 

A MOME Zero keretében két évvel ezelőtt három magyar nemzeti parkkal, a Balaton-felvidéki, a Duna–Dráva és a Duna–Ipoly Nemzeti Parkkal kötött stratégiai megállapodást az egyetem fenntartója, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány. A megállapodás értelmében három év alatt három különböző helyszínen, több mint félszáz hektáron hoznak létre örökerdőket, új természetes élőhelyeket az egyetem hallgatói és dolgozói, akik – erdész, ökológus és természetvédelmi szakemberek bevonásával – nem csak a telepítéseket, hanem az új erdők hosszú távú gondozását is vállalják. A programmal egyrészt az egyetem károsanyag-kibocsátásának a semlegesítése a cél, másrészt megmutatni a hallgatóknak a közös, szakszerű cselekvés erejét, és egyúttal konkrét eszközöket is adni a kezükbe saját klímaszorongásuk csökkentéséhez. A munka tavaly a Kis-Balatonnál kezdődött, s most a Dráva mentén folytatódott. Ezúttal a MOME százhetven hallgatója és hatvan oktatója, dolgozója ragadott ásót, és közösen 30 ezer facsemetét ültettek el, új jövőt adva ezzel egy közel 7 hektáros földterületnek. 

 

Izgatottan várjuk a következő vegetációs időszakot, amelynek során a hallgatók figyelemmel kísérik a prototípusok eredményességét, illetve az elkövetkező hat hónapban tovább teszteli és finomítja majd a projektet a hét hallgatóból álló csapat, melynek tagjai Bakai Hajnalka (Tárgyalkotás), Eigner Marcell Maxim (Textiltervezés), Horváth Domonkos (Formatervezés), Horváth Izabel (Textiltervezés), Jójárt Panna (Designkultúra), Kozma Fanni Alexandra (Tárgyalkotás), Simon-Pál Orsolya (Formatervezés). A projekt mentora Sátor Dénes, a MOME Zero szakmai támogatói pedig Barcza Dániel, Tornyánszki Éva, Weisz Szilvia voltak. 

More news

AR-szimpózium, Zenctuary VR+, Waterside Voices – csak néhány azok közül az izgalmas kutatási projektek közül, amelyek számára a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatóság sokmilliós forrást szerzett az elmúlt évben. Ezek között van a városfejlesztés, a természetvédelem, a kortárs tánc, valamint az egészségügy terén fejlesztett innovatív VR-technológiai kutatás is. A MOME számára kiemelt fontosságú, hogy a 21. század komplex kihívásaira válaszoló projektjei a szűkülő állami támogatások mellett is megvalósuljanak, ezért a pályázati források feltárása és azok hatékony kihasználása stratégiai jelentőségűvé vált.

Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

Az új darabokat, amelyek helyet kaptak a hat, MOME-alkotásokat bemutató vitrinben, mától lehet megtekinteni a Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak műveiből válogatott Határvonalakon című kiállítás a nemrég nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat része; az őskőkortól napjainkig felvonultatott műtárgyak mellett a kortárs ékszertervezés izgalmas és sokrétű világa elevenedik meg az anyagban. A darabok a természet, a tér, a test, az emlékezet és a képzelet tematikái köré csoportosulnak, bemutatva a MOME képzésének egyedi szemléletét.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121