Sport és művészet találkozik az Ezüstgerely-díjasok alkotásaiban

Dátum: 2024.12.04
MOME-végzettek is szerepelnek a 2024-es Ezüstgerely Művészeti Pályázat győztesei között: a Grafika kategória megosztott első helyét szerezte meg Bencsik Beáta tervezőgrafika szakos alumnánk, míg az installáció kategória győztese Vigh Violetta média design szakos alumnánk lett. A Nemzeti Sportügynökség által szervezett, több évtizedes múltra visszatekintő díj komoly pénzjutalommal jár, célja pedig, hogy bemutassa, miként hathat egymásra a sport és a művészet.

Az idei téma – a közösség ereje a sportban – több száz grafikai, installációs és fotóművészeti pályaművet inspirált, a közösség az emberi létezés alapvető jellemzője, emellett a sportban még a kimagasló egyéni teljesítmények mögött is egy csapat áll. 

Bencsik Beáta No Limit című grafikája egy, a vízen suhanó női kajak négyest ábrázol. A mű talán annak is szép emléket állít, hogy a 2024-es párizsi olimpián a magyar női kajak négyes 500 méteren bronzérmet nyert. 

Vigh Violetta Szurkolóverseny című alkotása sokat merített az alkotó saját élétéből, hiszen ő gyermekként versenyszerűen úszott. Az interaktív installáció célja a közösség erejének a kifejezése, a látogatók hangos szurkolással közösen emelhetik magasba a kék zászlót, amely egyszerre idézi a víz, a sport és az összetartozás élményét. Az interakció során egyedi hangarchívum jön létre, amely közösségimédia-tartalomként is hasznosítható. 

Az eseményt idén a művészeti képzés vezető intézményeinek az együttműködése tette különlegessé, hiszen a zsűri munkájában a MOME oktatói mellett részt vettek a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete, valamint az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem képviseletében is. A MOME részéről Szalay Krisztina, a Fotográfia szak oktatója, Szalontai Ábel, a Doktori Iskola vezetője, Marcell Tamás Tervezőgrafika BA-szak-vezető és -oktató, valamint Bodóczky Antal egyetemi adjunktus bírálta el a beérkező műveket. 

Az 1962-ben alapított elismerés díjtárgya 2023-ban Senteski Boldizsár formatervező alumnusunk tervei szerint újult meg egy szimmetrikus gerelyt formázva. „A díj egy monolitikus forma, amely több sportág formai elemeit ötvözi, illetve sík felületre helyezve kinetikus szoborként is értelmezhető, amely a mozgás jelentőségét testesíti meg. Formai kialakítását az átadás gesztusa és a sporteseményeknél ikonikussá vált »serlegemelés« inspirálta” – írta a tárgyról alkotója, Senteski. 

A pályázat eredményét, a nyertes alkotásokat a www.ezustgerely.hu oldalon lehet megtekinteni. 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.