Engage4BIO a Pápai Expo és Agrárpikniken

Dátum: 2024.06.18
A körforgásos gazdaság talajra gyakorolt hatását mutatta be az Engage4BIO a Pápai Expo és Agrárpikniken. A csapat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködve egy interaktív adatvizualizációs táblával vett részt május közepén a kétnapos agrárszakmai eseményen. A program célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a talajminőség fenntartásának és javításának kiemelt jelentőségére, valamint a körforgásos biomassza-alapú gazdálkodás talajra gyakorolt pozitív hatására.

Az Engage4BIO csapata az eseményen egy adatgyűjtő tábla kitöltésére invitálta azokat a szakképzésben résztvevő diákokat és gazdálkodással foglalkozó felnőtteket, akiket érdekel a körforgásos gazdaság talajra gyakorolt hatása, és szívesen bővítik ismereteiket a területen. A Pápai Expora kidolgozott interaktív táblán a látogatók a talajminőséggel és talajgazdálkodással kapcsolatos kérdésekre adhattak válaszokat színes fonalak segítségével. A válaszadások következtében a fonalak egy vizuálisan izgalmas és könnyen értékelhető eredményt rajzoltak ki, a résztvevők pedig mindeközben játékos módon tanulhattak a talajminőség megőrzésének fontosságáról. A válaszadást a szervezők egy kézzel készült virágmag bombával jutalmazták, amelyet elültetve a résztvevők személyesen is hozzájárulhatnak a biodiverzitás megőrzéséhez. 

Az Engage4Bio 5 ország 21 intézményének együttműködésében, a Horizont Európa program keretében zajló projekt, melynek célja, hogy erősítse a körforgásos biomassza-alapú gazdaságot és a fenntartható regionális fejlődést a tervezési gondolkodás, a közös alkotás, az (újra)képzés és a készségfejlesztés folyamatain keresztül. A projekt fókuszterülete országonként különbözik.   

Magyarország az agrár-élelmiszeripari területtel foglalkozik a Bay Zoltán Kutatóközpont szakmai vezetésével és a MOME részvételével, a cél ezen belül pedig a körforgásos biomassza-alapú gazdaság népszerűsítése és erősítése és a fenntartható regionális fejlődés elősegítése a művészet és design eszközeivel. A két intézmény közösen vezeti a magyarországi agrár-élelmiszeripari platform létrehozását, a kapcsolódó, innovatív tájékoztató és kommunikációs kampányok megtervezését, valamint a művészet és design beemelését ezekbe a tevékenységekbe.  

A további résztvevő országok között Hollandia a textil és divat iparral, Ausztria a bútor gyártással és belsőépítészettel, Finnország a csomagolással, Olaszország pedig a fenntartható gazdasággal vagy más néven "kék gazdasággal" foglalkozik, a konzorciumot az osztrák Zentrum für Soziale Innovation vezeti. 

A projektpartnerek regionális együttműködési platformokat és különböző értékláncokhoz (fa építőanyag és belsőépítészet, mezőgazdaság és agrár-élelmiszeripar, körforgásos és bio-alapú textilipar, bio-alapú és fenntartható csomagolóipar, és a “blue bioeconomy” azaz a tengeri biomassza alapú gazdaság) kapcsolódó hálózatokat hoznak létre a felsőoktatási és felnőttképzési intézmények, a szakpolitika, a civil társadalom és az üzleti szféra szereplőinek bevonásával, melyeken az adott régió társadalmi, gazdasági és kulturális sajátosságait figyelembe vevő modelleket terveznek kialakítani. Ezekre építve növelhető lesz a társadalmi tudatosság, gördülékenyebbé tehetők majd a szakpolitikával kapcsolatos visszajelzési folyamatok, és elősegíthetők a fenntartható innovációs rendszerek kialakulása. 

https://www.engage4bio.eu/ 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.