A jövő öröksége
Kiknek a nyomában járunk, amikor belépünk a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre? Kik alakították az intézményt évtizedeken át, milyen értékeket viszünk tovább? A MOME Jövő öröksége emlékezetprogram célja a MOME szellemiségét, karakterét, identitását, értékrendszerét közvetítő alkotások, fejlesztések, alkalmazások, események támogatása, megőrzése és bemutatása a jövő generációi számára.
A Fülöp József rektor kezdeményezésére indított, hármas tagolású program keretrendszert teremt a múltról szóló és a jövőt szolgáló dialógusnak, lehetőséget ad arra, hogy üzenetértékű alkotásokon, egy-egy meghatározó személyiség mintáján keresztül kapcsolódhassunk az egyetem hagyományaihoz. Közösségünk épülésében pedig kulcsszerepet kap közös történetünk, örökségünk megismerése.
MOME Timeline
Közösségünk körei
A MOME a közösséget az egyik legfőbb értékként határozza meg. Az állandó változás és az oktatás folyamatainak ismétlődő ritmusa közepette viszonyítási pontként jelenítjük meg a közösség értékét és ennek tárgyiasult szimbólumait, az egyetemi közösségi jeleket, díjakat és elismeréseket.
Ezüsthenger
A 2009-ben hallgatói munkaként született Ezüsthenger a MOME-hoz való tartozás jelképe, intézményünk közösségi ékszere. Első alkalommal az egyetem alapításának 130. évfordulóján, a 2010/2011-es akadémiai év megnyitóján adta át Kopek Gábor akkori rektor. Az azóta kialakult gyakorlat szerint a munkatársak és a hallgatók is átvehetik az évnyitón rektori kézfogás kíséretében.
Alkotó: Gelley Kristóf
Aranyhenger
A rektor több egyetemi díj és cím elnyerőinek is ezt a jelet adja át. Megkapják az egyetem díszpolgárai, a Rektori díjjal és az Aurum Futuri díjjal kitüntetettek, illetve azok a korábbi oktatóink, akik aktív státuszuk után is meghatározó szerepet játszanak az egyetem életében. Az Aranyhenger 2011 óta jelzi az egyetem közössége számára a kiválóságot, a MOME életében elfoglalt különleges helyet.
Alkotó: Gelley Kristóf
Jövő öröksége jel
A MOME emblémájából kiemelt „O” betűelemet idéző bronztárgyat valamennyi képzési szint végzősei oklevelükkel vehetik át 2024-től Fülöp József rektor kezdeményezésére. A kör szimbolizálja az egységet, a közösséghez tartozást, és azt, hogy diplomásaink ettől fogva a MOME-alumni közösségének tagjai. A jelkép egyben hordható ékszer, sokféleképpen teremthet kapcsolatot az emberi testtel, az öltözékkel, viselése a közösséghez tartozás látványos attribútuma.
Alkotó: Ádám Krisztán
A világhírű alkotó nevének viselésével az egyetem kifejezi Moholy-Nagy oktatási, művészeti alapvetéseivel való azonosulását, és azt a célkitűzést, hogy örökségét hazai és nemzetközi szintéren egyaránt megőrizzük. E vállalás részeként született a Moholy-Nagy-díj is, amellyel az egyetem a díjazott iránti megbecsülését fejezi ki, és megerősíti az összetartozást a MOME közössége felé. A díjjal olyan személyiségeket kíván elismerni az intézmény, akiknek emberi és alkotói léte szorosan kapcsolódik az egyetemhez vagy az általa képviselt értékekhez.
A díjtárgy 2021-ben, a Moholy-Nagy név átvételének tizenöt éves évfordulója alkalmával megújult. Az új díjat Ádám Krisztián Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész, a MOME Design Intézet oktatója tervezte.
Harmóniában az egyetem fejlődésével, kiteljesedésével, a díj egyszerre törekszik a névadó Moholy-Nagy filozófiájának tárgyi manifesztumává és annak az állandó változásnak a leképezésévé válni, amelyet mindannyian megélünk.
Moholy-Nagy-díj-lépcső
Az egyetem egyik legforgalmasabb közlekedési útvonalán, a MASTER épület főlépcsőjén jött létre a Moholy-Nagy-díjat elnyert személyek neveit felvonultató emlékhely. A kovácsoltvas korlát faborításába helyezett fém intarziák, névtáblák diszkrét, nem hivalkodó jelek, amelyeket meg kell keresni, meg kell fejteni. Az egyetlen orientáló elem a lépcsőfordulóba, a korlát trapézelemébe került pluszöntvény, amelynek a felirata „Moholy-Nagy-díjasok”.
Alkotók: Szilos András fémműves formatervező művész és Kósa Tamás tervezőgrafikus művész
Emlékezetünk terei
A MOME az elmúlt évtized alatt sokat változott: a Campus – Kreatív Innovációs és Tudáspark fejlesztése során nyitott, fizikális és szellemi környezetével párbeszédet folytató egyetemmé vált, hallgatóink és munkatársaink száma jelentősen növekedett, a Campus zöldterülete pedig bejárható közparkká alakult át.
Mindezen változások során kiemelkedően fontos volt az önazonosságot erősítő, a múltunk értékeit bemutató alkotásaink jelenléte. Az Emlékezetünk terei program a campusfejlesztés során archivált és értékké nyilvánított alkotások kortárs kontextusba helyezésével foglalkozik, bemutatja a MOME-hoz kötődő alkotók látványos műveit.
A Jövő öröksége programról az alább lapozható kiadványból még többet lehet megtudni.