Új helyszínen az ikonikus Pogány Frigyes-szobor

Dátum: 2024.07.15
Átadták a Pogány Frigyes-teraszt a MOME Campuson, ahol új otthonra talált az Iparművészeti Főiskola egykori kiemelkedő rektorának mellszobra. Az Ybl Miklós- és állami díjas építész, művészettörténész, urbanista, esztéta, díszlettervező, a budapesti műemlékvédelem és műemlék-nyilvántartás egyik megszervezője 1964 és 1974 között volt az Iparművészeti Főiskola meghatározó rektora.

Az elmúlt évtizedek fejlődése, gyökeres változásai közepette kiemelkedően fontossá vált a MOME önazonosságát erősítő, múltunk értékeit bemutató alkotásaink jelenléte. A MOME Jövő öröksége emlékezetprogram teret ad a múltról szóló és a jövőt szolgáló dialógusnak, lehetőséget teremtve arra, hogy üzenetértékű alkotásokon, egy-egy meghatározó személyiség mintáján keresztül kapcsolódhassunk az egyetem hagyományaihoz. Pogány Frigyes szobra egyike azon alkotásoknak, emlékjeleknek, amelyek már a campusfejlesztés előtti időkben is fontos összekötő kapcsot jelentettek múlt és jelen között. 

 

A mellszobor korábban az A épület (a jelenlegi MASTER) első lépcsőfordulójában, egy jón oszlopfőt idéző műkő posztamensen állt. A Jövő öröksége program keretében azonban újra méltó helyet kapott a Campuson: a Gond-űző villa műemléki védettséget élvező klasszicista épülete mögötti terasz egy kitüntetett pontjára került, és felavatása alkalmából a teraszt Pogány Frigyesről nevezték el. A büszt a jövőben kiindulópontként szolgálhat egy kihelyezett kulccsal, markerrel nyitható digitális háttér-információs adatbázis kialakításához, amely számos, a MOME-val kapcsolatos tartalmat, tudást kínál. 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.