Kísérletező kedve, a technikai újítások iránti nyitottsága, az elmélet és gyakorlat egységének megteremtéséért folytatott munkája és mindenekfelett álló humanizmusa a mai napig inspirálnak minket. Nevének viselésével az egyetem kifejezi Moholy-Nagy oktatási, művészeti alapvetéseivel való azonosulását, és azt a célkitűzést, hogy örökségét hazai és nemzetközi szinten egyaránt megőrizzük. E vállalás részeként született a Moholy-Nagy-díj is.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem 141 éves fennállása óta legfőbb értéke a világra nyitott szemlélet. Sok évtizede meghatározó szerepet vállal a magyarországi designélet alakításában, és megkerülhetetlen intézménye a hazai alkotói, tervezői kultúrának. A díjjal nem csak megbecsülésünket fejezzük ki, de megerősítjük az összetartozást a MOME közössége és a díjazott között.
A Moholy-Nagy-díj története
Egyetemünk legfőbb értéke a világra nyitott szemlélet, amelyben egyaránt helyet kap a hagyomány tisztelete, és az innováció, 2006-ban vette fel a világhírű, magyar származású fotográfus, formatervező és tanár, Moholy-Nagy László nevét. Ekkor döntöttünk a Moholy-Nagy Díj létrehozásáról is, mellyel olyan személyiségek munkáját, életművét kívánjuk elismerni, akiknek emberi és alkotói léte szorosan kapcsolódik az egyetemhez vagy az egyetem által képviselt értékekhez.
Moholy-Nagy értékeinek, filozófiájának nagykövetei vagyunk. A Bauhaus egyik legmeghatározóbb tanár egyénisége olyan gondolatokat, ideákat fogalmazott meg, amelyek ma is érvényesek. Az ő szemléletét, világlátását kívánjuk továbbadni, nem csak hallgatóinknak, de a hazai, nemzetközi művészeti és tudományos élet számára is, hogy szellemiségét mintaként állítsuk a jövő generációi elé.
Az aktuális díjazott személyéről minden évben a Rektor elnökségével ad hoc kinevezett kuratórium dönt.
A díjtárgy
Minden év őszén átadjuk az emblematikus Moholy-Nagy-díjat, amelynek díjtárgya 2021-ben, tizenöt éves évfordulónk alkalmával megújult. Az új díjat Ádám Krisztián, Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész, a MOME Design Intézet oktatója tervezte. Harmóniában az egyetem fejlődésével, kiteljesedésével, a díj egyszerre törekszik a névadó Moholy-Nagy filozófiájának tárgyi manifesztációja és annak az állandó változásnak a leképezésére, amelyet megélünk.
2006 és 2019 között tizennégy alkalommal adtuk át a Péter Vladimir fémműves formatervező, a MOME Design Intézet Tárgyalkotó Tanszékének professzor emeritusa tervezte tárgyat, amellyel egyetemünk a kreativitás, a szellemi és művészi innováció jelentőségét kívánta hangsúlyozni.