Történetmesélés képekben

Dátum: 2023.11.30
A Fotográfia szak idei diplomázói nem féltek személyes húrokat megpendíteni, hogy szélesebb nyilvánosság számára is érdekes társadalmi kérdésekhez szóljanak hozzá. Munkáikból a Capa Központban nyílt kiállítás, 2023. augusztus 30- szeptember 26. Között.

Történetek a jövőből és a múltból, családról, szerelemről, egészségről, igazságról és hazugságokról, melyek fontosak, el kell őket mesélni – ezt tűzték ki célul a MOME Fotográfia szak 2023-ban diplomázó hallgatói. Hogyan meséljük el jól a történeteket? A megfelelő formára nincs igazán recept, de az biztos, hogy ha a megszokottnál minél személyesebb hangvételben mesélünk, annál lefegyverzőbb lesz a történetünk a közönség szemében. A hallgatók is ezt a technikát választották.

Csenki Bianka egy különös párkapcsolati dinamika őszinte reprezentációját alkotta meg. Gutay Bálint személyes indíttatású installatív alkotása a közösségi médiának kiszolgáltatott egyén érzéseiből építkezett. Spanyár Judit történelmi szempontokat vezetett be családi kapcsolatainak alaposabb megértéséhez. Tornóci András az egészségügy díszletei mögé engedett betekintést a COVID19-pandémia kapcsán. Turi András a történelem és a nagypolitika manipulációit vizsgálta, melyek nem hagyják érintetlenül a családi emlékezetet sem.

A kiállítást Kudász Gábor Arion, a Photography MA szakvezetője nyitotta meg.

Kiállító fotográfusok: Csenki Bianka, Gutay Bálint, Spanyár Judit, Tornóci András, Turi András 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.