Kiállításkritikai platform nyerte el az utolsó Deák Erika-ösztöndíjat

A MOME Elméleti Intézetének hallgatói 2020 óta összesen öt alkalommal pályázhattak az egy évre szóló támogatásra, amely kifejezetten elméleti szakemberek és kurátorok pályakezdését támogatta. Az 2024/2025-ös tanévben a most utolsó alkalommal átadott Deák Erika-ösztöndíjat a Rendes Kapuőrök szerkesztősége, tíz Designelmélet mesterképzésben részt vevő hallgató nyerte el egy kiállításkritikával foglalkozó Instagram-platform koncepciójával.

A 500 ezer forint összegű pénzjutalommal járó támogatás Deák Erika nagylelkű vállalásával jött létre 2020-ban, azzal a céllal, hogy öt éven keresztül támogassa az egyetem legkiemelkedőbb, következő évben diplomázó Designelmélet vagy Design- és művészetmenedzsment MA-szakos hallgatóit: a jövő kurátorait, menedzsereit és elméleti szakembereit. 

Az ösztöndíj a hallgatókat szakmai attitűdjük erősítésében, diplomamunkájuk kidolgozásában és az egyetemet érintő projektjeik megvalósításában hivatott segíteni, így az értékelés során a zsűri idén is ellátta a díjazott szakmai formációt a pályázat továbbfejlesztését segítő javaslataival. A zsűri a támogatást életre hívó Deák Erika mellett idén is az egyetem oktatóiból állt, ezúttal Ébli Gáborral és Zwickl Andrással választotta ki a nyertes pályázatot. 

A Rendes Kapuőrök szerkesztőségének tagjai: Balázs Dávid, Fedics Laura, Patek Andrea, Sógor Abigél, Szentiványi-Székely Enikő, Szolomayer Márk, Tomka Róza, Tóth-Meisels Bence, Ujfaluczky Aida és Vass Réka (a Designelmélet MA designkurátor specializációjában részt vevő hallgatók). Céljuk egy kiállításkritikával foglalkozó, sokszínű és színvonalas Instagram-platform működtetése, amely friss szemléletével és sajátos formátumával szélesíti a hazai kulturális tartalomközvetítői palettát, diskurzust teremtve a művészetkritikának. 

  

Deák Erika 2024 őszén, a mesterszakos évnyitón köszöntötte a támogatásban részesülőket.    

More news

Kollégáink, oktatóink, hallgatóink a napokban megmutatták, hogy mire képes a MOME, ha krízishelyzetről van szó. A héten önkéntesként dolgoztak Vácon, és homokzsákok töltésével támogatták az árvízi védekezésben részt vevő hivatalos szervek munkáját a védvonalakon. A készültségben – amely sajnos még jó pár napig fennáll – minden segítő kézre szükség van, a MOME pedig ismét bizonyítja, hogy nemcsak tudásban erős, hanem abban is, hogy azonnal cselekedni tud, amikor szükség van rá.

Ismét átadták a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjat a MOME kiemelkedő teljesítményt nyújtó, tehetséges hallgatóinak. A 2023/2024-es tavaszi félév nyertes pályaművei között számos, korunk aktuális társadalmi kérdéseit vizsgáló, kísérletező projekt van, a videójátéktól a különböző kutatásokon, revitalizációs építészeti projekteken át a gyermekeknek készülő fejlesztőeszközökig.

Hogyan válaszolhat a design korunk összetett kérdéseire? Milyen módszerekkel lehet a megőrizni a hagyományos tudást, miközben a legmodernebb technológiai fejlesztéseket is alkalmazzuk? A MOME legkiemelkedőbb diplomamunkáiból nyílt londoni kiállítás ezekre az alapvető kérdésekre keresi a választ. A Challenging Future tárlat tükrözi az iskola küldetését, hogy a 21. század legsürgetőbb kérdéseivel a designalapú oktatás, kutatás és a gyakorlati szakértelem szintézisén keresztül foglalkozzunk.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121