Conscious Textile Group: A MOME és a Nanushka közös anyaginnovációs kezdeményezése egy fenntarthatóbb jövőért

Dátum: 2022.09.16
Együttműködési megállapodást írt alá a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Nanushka, hogy elindítsák a Conscious Textile Group, azaz a Tudatos Textil Csoport munkáját. A MOME és a Nanushka összefogása a divatipar körforgásos gazdaságra való átállását segíti, célja a gyártás utáni textíliák körforgásos felhasználásának és innovatív módjainak kutatása, új, fenntartható anyagok fejlesztése. 

A nemzetközi kutatókból, egyetemi oktatókból, hallgatókból és ipari szakértőkből toborzott csoport tagjai mind a textilgyártás és- felhasználás fenntartható törekvéseinek előmozdításáért fognak dolgozni. A textilipari körforgással kapcsolatos kérdések innovatív megoldását a középpontba állító kutatási projektek két különböző formátumban valósulnak majd meg: 

  • 12 hónapos nemzetközi kutatási ösztöndíjprogram tudatos textilipari kutatók és innovátorok számára, ami lehetőséget teremt az újrahasznosítási folyamatok megismerésére és az ipari hulladékból készíthető innovatív anyagok kifejlesztésére. 
  • A 9-12 hónapos közösségi kutatási felhívás pedig a MOME munkatársai, hallgatói és öregdiákjai számára kínál lehetőséget, hogy vegyenek részt a textilek innovatív újrahasznosítási technikáinak anyagfejlesztési kutatásában, valamint új textilek és alkalmazási technikák létrehozásában a folyamatosan keletkező textilhulladék felhasználásával. 

Mind a MOME, mind pedig a Nanushka egy fenntarthatóbb jövő felépítésén dolgozik. A MOME Közép-Európa egyik legnagyobb kreatív innovációs központját kínálja, célkitűzései között szerepel, hogy működése 2030-ra a karbonsemlegessé válik, a Nanushka pedig körforgásos üzleti modell megalkotását és bevezetését tervezi.

“Egy világszínvonalú magyar márka, és egy nemzetközi ambíciókat dédelgető magyar egyetem közös kutatás-fejlesztésbe fog, és együttes erővel állít elő új szellemi tulajdont és piaci értéket. Ez az a modell, ami sikeressé teszi a világ legjobb innovációs ökoszisztémáit. Itt az ideje, hogy Magyarországon is meghonosítsuk a gyakorlatot.” - nyilatkozta az együttműködésről Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elnöke.

A MOME Innovációs Központja jelenleg is kutatja azokat az emberközpontú, design-vezérelt megoldásokat, melyek többet között a klímaváltozás okozta problémákra is választ adhatnak. Az együttműködő felek munkája nagyban kiegészíti egymást.  

“A MOME anyagtervezési és kutatási szakértelmének és a Nanushka divatiparban szerzett "bennfentes” ismereteinek ötvözésével az együttműködés lehetővé teszi számunkra, hogy kreatív, és praktikus fenntartható textilmegoldásokat hozzunk létre.” - nyilatkozta Lāsma Ivaska, a MOME Innovációs Központjának igazgatója.

“A jövő a körkörös gazdálkodásé, és a Nanushka felismerte felelősségét abban, hogy aktívan építse azokat a fenntartható divatipari rendszereket, ahol a termékekkel és az alapanyagokkal felelősségteljesen bánunk” - nyilatkozta Sándor Szandra, a Nanushka alapítója és kreatívigazgatója.

Az együttműködést Böszörményi-Nagy Gergely és Baldaszti Péter, a Nanushka igazgatósági tagja, a Vanguards Fashion Group vezérigazgatója, jelentették be 2022. szeptember 15-én a MOME zugligeti campusán idén először megrendezett Future Materials Konferencián. Az anyagkutatás- és fejlesztési témát feldolgozó kétnapos szakmai esemény programja számos nemzetközi szakértő felsorakoztatásával, előadásokkal és kerekasztal beszélgetésekkel tárta fel az anyaginnovációs szcéna trendjeit és terveit.

A Conscious Textile Group-nak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Innovációs Központja ad majd otthont. A MOME Innovációs Központ Közép-és Kelet-Európa egyik legnagyobb designkutató és innovációs központja, ahol művészeti és designkompetenciák felhasználásával gazdasági, társadalmi és környezeti kihívásokra keres megoldásokat. 

A Future Materials Conference-ről itt tudhat meg többet.  

A Future Materials Konferencia egy, az NKFI Alapból megvalósuló program, a Mecenatúra 2021 pályázat részeként. 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.