Világszerte elismert kulturális diplomata csatlakozik a MOME Alapítvány kuratóriumához

Dátum: 2024.09.03
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány vezető testületébe választotta Bogyay Katalint, az UNESCO közgyűlésének volt elnökét, a Művészeti és Tudományos Világakadémia tagját.

A döntés előzménye, hogy Fülöp József, az egyetem korábbi rektora – alkotói szabadságának megkezdésével – lemondott az alapítvány vezető testületében betöltött tagságáról. Az alapítvány a megüresedett kurátori helyre — egyhangú döntéssel — Bogyay Katalint, a kivételes szakmai karriert és egyedülálló nemzetközi kapcsolatrendszert magáénak tudó kulturális diplomatát választotta meg. 

 

Bogyay Katalin az UNESCO parlamenti közgyűlésének és az ENSZ szociális, humanitárius és kulturális bizottságának korábbi elnöke, aki Párizsban Magyarország UNESCO-nagyköveteként, majd New York-ban állandó ENSZ-képviselőjeként szolgált. A londoni Magyar Kulturális Intézet alapító-igazgatójaként ő kezdeményezte és vezényelte le a “Magic Magyars” évadot, a magyar kultúrát bemutató mindeddig legsikeresebb külföldi rendezvénysorozatot. 

 

“Megtiszteltetés részt vennem abban a párbeszédben, amely Moholy-Nagy László szellemében a fiatalok fejlődését, a tehetség felszabadítását célozza. Számomra nincs nemesebb feladat, mint kultúránk őrzése és tovább gondolása, valamint hazánk művészeti gondolkodásának összekötése a világgal” - hangsúlyozta a kinevezés kapcsán Bogyay Katalin. 

 

“Bogyay Katalin személyével alapítványunk, ezzel a MOME közössége rendkívüli erőforrással gazdagodik. A fenntartói testületben már jelen lévő akadémiai és üzleti kompetenciák diplomáciai tudással, szerteágazó nemzetközi kapcsolatokkal egészülnek ki. Nem utolsó sorban, Katalin érkezésével csapatunk színesebbé és reprezentatívabbá válik” - fogalmazott Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elnöke. 

 

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány új kurátora a Művészeti és Tudományos Világakadémia, valamint a brit királyi művészeti társaság tagja, a Magyar Diplomáciai Akadémia tanára, a berlini Kulturális Diplomáciai Intézet és a New York-i Columbia Egyetem rendszeres, meghívott előadója, a Women4Diplomacy mozgalom alapítója és a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjének birtokosa. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.