Új vezető a MOME Doktori Iskola élén

Date:
„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.

Az Egyetemi Habilitációs és Doktori Tanács november 12-i döntését figyelembe véve 2024. november 18-tól Koós Pál rektor, megköszönve a Doktori Iskola eddigi vezetőjének, Harmati Hedvig professzor asszonynak az áldozatos munkáját, új vezetőnek Szalontai Ábel egyetemi tanárt nevezte ki. Mint elmondta, Szalontai eddig is rendkívüli szakértelemmel és elkötelezettséggel végezte a munkáját. Hozzátette: „Sokrétű tapasztalata és víziói segítenek abban, hogy mindig előremutató megoldásokat találjon. Közösségünkben betöltött szerepe és segítőkészsége példaként szolgál mindannyiunk számára. Ez a motiváltság a Doktori Iskolában is komoly eredményeket hozhat a jövőben, erősítve ezzel az iskola közösségét és nemzetközi elismertségét.” 

Szalontai Ábel szerint az előttünk álló időszak tele van lehetőségekkel, mint kifejtette, itt az idő, hogy közösen is átbeszéljük, mit jelent a doktori képzés századunkban és a következő években. 

„Célom, hogy a MOME Doktori Iskola olyan kutatói központtá váljon, amely világszínvonalú projektek bölcsője és egy inspiráló közösség otthona. Szeretnék hangsúlyt helyezni a nemzetközi párbeszédre, a hallgatói kezdeményezések támogatására, és arra, hogy az intézmény a művészeti, design- és technológiai innováció otthona legyen. Hiszem, hogy a MOME tehetséges hallgatóival, mentorainkkal és széles szakmai közösségünkkel közösen olyan megoldásokat találhatunk, amelyek valódi változást hoznak a világba. A hallgatóknak teret, szabadságot és lehetőséget ad az iskola arra, hogy álmát, és jövőjét megvalósítsa. Várom a közös munkát, a kihívásokat és a sikereket, amelyeket együtt érhetünk el, mert együtt formáljuk a jövőt, és céljaink közösek, ettől MOME a MOME.” 

A Doktori Iskola régóta olyan támogató és ösztönző közeg, amely nemcsak a tudományos kiválóságot erősíti, hanem teret ad a kísérletezésnek és a társadalmi relevanciájú projektek megvalósításának is. Az 2023-ban huszonöt éves MOME Doktori Iskola már több mint ötszáz hallgatót fogadott, közülük eddig több mint száznegyvenen szereztek művészeti vagy tudományos doktori fokozatot. Itt végzett kutatásaik, alkotómunkájuk eredménye új tapasztalatokkal, innovációkkal és tudományos eredményekkel gazdagította a hazai és nemzetközi szakmát. 

Ennél is fontosabb azonban, hogy hallgatók és oktatók, témavezetők, konzulensek, kutatók és egyetemi dolgozók élő közösségévé, olyan sokszínű tudásbázissá fejlődött, amely elismeri a régit, és mindig nyitott az újra.  

A szellemi műhely 2023-ban a negyedszázados évforduló alkalmával D25 „Varietas” címmel rendezett nagyszabású interaktív kiállítást. 

Fotó: Richard Usher

More news

Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

AR-szimpózium, Zenctuary VR+, Waterside Voices – csak néhány azok közül az izgalmas kutatási projektek közül, amelyek számára a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatóság sokmilliós forrást szerzett az elmúlt évben. Ezek között van a városfejlesztés, a természetvédelem, a kortárs tánc, valamint az egészségügy terén fejlesztett innovatív VR-technológiai kutatás is. A MOME számára kiemelt fontosságú, hogy a 21. század komplex kihívásaira válaszoló projektjei a szűkülő állami támogatások mellett is megvalósuljanak, ezért a pályázati források feltárása és azok hatékony kihasználása stratégiai jelentőségűvé vált.

Az új darabokat, amelyek helyet kaptak a hat, MOME-alkotásokat bemutató vitrinben, mától lehet megtekinteni a Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak műveiből válogatott Határvonalakon című kiállítás a nemrég nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat része; az őskőkortól napjainkig felvonultatott műtárgyak mellett a kortárs ékszertervezés izgalmas és sokrétű világa elevenedik meg az anyagban. A darabok a természet, a tér, a test, az emlékezet és a képzelet tematikái köré csoportosulnak, bemutatva a MOME képzésének egyedi szemléletét.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121