Tovább robog a Mercedes-Benz – MOME Interaction Design MA együttműködés

Date:
A Mercedes-Benz és a MOME az elmúlt húsz évben szoros partnerséget alakítottak ki. Ennek során a budapesti egyetem járműtervezési programja a világ élmezőnyébe került: a MOME hallgatói és oktatói tevékenyen részt vettek az autógyár designprogramjaiban. Számos hallgató került előbb gyakornokként, majd munkatársként a luxusmárka designrészlegébe, vagy az Audi, a KIA, a BMW és a Volvo tervezői csapatába. 2024 augusztusában az Interaction Design MA szak hallgatói is ellátogattak a stuttgarti gyárba, az ottani prezentációkról továbbfejlesztett koncepciókat hoztak haza.

2023-ban a MOME Interaction Design MA is csatlakozott a partnerséghez, hogy a márka számára újszerű megoldásokat tervezzen az autóba épített digitális élményekre alapozva a B2C mobilitási piacon. A 2024. őszi félév előtt, a nyári szünetben néhány volt hallgató, valamint elsőéves mesterhallgató látogatott el a Mercedes-Benz központjába, a németországi Stuttgartba. 

Ennek előzménye, hogy az elmúlt két évben a Mercedes három tervezője mentorálta a szak hallgatóit, akik közül, hárman – Biki Viktória, Muszka Sára és Illés Eszter – elnyerték az egyetem Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíját. 

A tavalyi félév KIPAK bemutatója után a Mercedes tervezői meghívták a szakvezető Fogarasy Tamást, a kurzust vezető oktató Molnár Pétert, a Design Intézet igazgatóját, valamint hallgatóinkat Stuttgartba, hogy meglátogassák gyárukat, és bemutassák a hallgatói projektet a tervezőcsapatuknak. 

A kurzusokon a hallgatók áttekintést kaptak a Mercedesről, a márka értékeiről, a legmodernebb koncepcióautók tervezéséről, továbbá megismerték a jármű- és autóipari piac jelenlegi helyzetét. Az oktatók a kutatási módszerekre, a szintézis, a környezetelemzés fontosságára, valamint a digitális és fizikai ergonómiára összpontosítottak, a márka számára alkalmazkodó vizuális tervezési mintákat és részletes prototípusokat készítettek. 

Néhány projekt a mindennapi kihívásokra és a lehetséges megoldásokra összpontosított az ingázás, a munka és a magánélet egyensúlya, a balesetmegelőzés és a felhasználói élmény javítása terén, nemcsak a vezető, hanem az utazó gyermekek számára is. 

A sikeres látogatás és prezentáció után a szak már a jövő évi kurzust tervezi, hogy új és izgalmas projekteket és témákat fedezhessen fel hallgatóival. Ágoston Bence formatervező alumnusnak, valamint Horváth Viktor UX designernek külön köszönetet mondanak a kurzusok oktatása során nyújtott támogatásukért. 

2025 tavaszán újra a MOME-s hallgatókkal tervez vezetési élményt a Mercedes. 

 

 

Link a két hallgatói munkához: 

https://mome.hu/hu/projektek/immerziv-auto-utaster-elmeny 

https://mome.hu/hu/projektek/autok-gesztus-es-hangvezerles-fejlesztese 

https://mome.hu/hu/projektek/mercedes-memory-lane 

More news

AR-szimpózium, Zenctuary VR+, Waterside Voices – csak néhány azok közül az izgalmas kutatási projektek közül, amelyek számára a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatóság sokmilliós forrást szerzett az elmúlt évben. Ezek között van a városfejlesztés, a természetvédelem, a kortárs tánc, valamint az egészségügy terén fejlesztett innovatív VR-technológiai kutatás is. A MOME számára kiemelt fontosságú, hogy a 21. század komplex kihívásaira válaszoló projektjei a szűkülő állami támogatások mellett is megvalósuljanak, ezért a pályázati források feltárása és azok hatékony kihasználása stratégiai jelentőségűvé vált.

Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

Az új darabokat, amelyek helyet kaptak a hat, MOME-alkotásokat bemutató vitrinben, mától lehet megtekinteni a Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak műveiből válogatott Határvonalakon című kiállítás a nemrég nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat része; az őskőkortól napjainkig felvonultatott műtárgyak mellett a kortárs ékszertervezés izgalmas és sokrétű világa elevenedik meg az anyagban. A darabok a természet, a tér, a test, az emlékezet és a képzelet tematikái köré csoportosulnak, bemutatva a MOME képzésének egyedi szemléletét.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121