Tovább robog a Mercedes-Benz – MOME Interaction Design MA együttműködés

Dátum: 2024.12.06
A Mercedes-Benz és a MOME az elmúlt húsz évben szoros partnerséget alakítottak ki. Ennek során a budapesti egyetem járműtervezési programja a világ élmezőnyébe került: a MOME hallgatói és oktatói tevékenyen részt vettek az autógyár designprogramjaiban. Számos hallgató került előbb gyakornokként, majd munkatársként a luxusmárka designrészlegébe, vagy az Audi, a KIA, a BMW és a Volvo tervezői csapatába. 2024 augusztusában az Interaction Design MA szak hallgatói is ellátogattak a stuttgarti gyárba, az ottani prezentációkról továbbfejlesztett koncepciókat hoztak haza.

2023-ban a MOME Interaction Design MA is csatlakozott a partnerséghez, hogy a márka számára újszerű megoldásokat tervezzen az autóba épített digitális élményekre alapozva a B2C mobilitási piacon. A 2024. őszi félév előtt, a nyári szünetben néhány volt hallgató, valamint elsőéves mesterhallgató látogatott el a Mercedes-Benz központjába, a németországi Stuttgartba. 

Ennek előzménye, hogy az elmúlt két évben a Mercedes három tervezője mentorálta a szak hallgatóit, akik közül, hárman – Biki Viktória, Muszka Sára és Illés Eszter – elnyerték az egyetem Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíját. 

A tavalyi félév KIPAK bemutatója után a Mercedes tervezői meghívták a szakvezető Fogarasy Tamást, a kurzust vezető oktató Molnár Pétert, a Design Intézet igazgatóját, valamint hallgatóinkat Stuttgartba, hogy meglátogassák gyárukat, és bemutassák a hallgatói projektet a tervezőcsapatuknak. 

A kurzusokon a hallgatók áttekintést kaptak a Mercedesről, a márka értékeiről, a legmodernebb koncepcióautók tervezéséről, továbbá megismerték a jármű- és autóipari piac jelenlegi helyzetét. Az oktatók a kutatási módszerekre, a szintézis, a környezetelemzés fontosságára, valamint a digitális és fizikai ergonómiára összpontosítottak, a márka számára alkalmazkodó vizuális tervezési mintákat és részletes prototípusokat készítettek. 

Néhány projekt a mindennapi kihívásokra és a lehetséges megoldásokra összpontosított az ingázás, a munka és a magánélet egyensúlya, a balesetmegelőzés és a felhasználói élmény javítása terén, nemcsak a vezető, hanem az utazó gyermekek számára is. 

A sikeres látogatás és prezentáció után a szak már a jövő évi kurzust tervezi, hogy új és izgalmas projekteket és témákat fedezhessen fel hallgatóival. Ágoston Bence formatervező alumnusnak, valamint Horváth Viktor UX designernek külön köszönetet mondanak a kurzusok oktatása során nyújtott támogatásukért. 

2025 tavaszán újra a MOME-s hallgatókkal tervez vezetési élményt a Mercedes. 

 

 

Link a két hallgatói munkához: 

https://mome.hu/hu/projektek/immerziv-auto-utaster-elmeny 

https://mome.hu/hu/projektek/autok-gesztus-es-hangvezerles-fejlesztese 

https://mome.hu/hu/projektek/mercedes-memory-lane 

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.