Széleskörű jogosítványokkal erősödik a MOME szenátusának autonómiája

Date:
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány az egyetem fenntartójaként ötödik éve dolgozik a MOME megújításán. Az intézmény költségvetése 2020 óta közel négyszeresére nőtt, a MOME végrehajtotta a magyar felsőoktatás történetének legnagyobb arányú béremelését, a hallgatói ösztöndíjak és támogatások több mint duplájára-, az egyetem pályázati bevételei közel húszszorosára emelkedtek. Felépültek a MOME egyedülálló fenntarthatósági-, és hátrányos helyzetű tehetségeket segítő szerepvállalásai.

Az egyetem fejlesztését az alapítvány kezdettől a MOME közösségével folytatott párbeszéd jegyében végzi. Az egyetem hallgatói által megfogalmazott követeléseket a szenátus jogköreinek megerősítéséről ennek szellemében értékelte. A kuratórium egységes álláspontja szerint, egy átfogó megújulási folyamatban a jogok és felelősségek újragondolása legitim és helyes törekvés. 

 

Fentiek alapján az alapítvány vezető testülete egyhangú döntéseket hozott a szenátus jogköreinek megerősítéséről, a testület autonóm mozgásterének kiszélesítéséről. A friss döntések értelmében:

 

  • Az egyetem szervezeti működésének rendjét (SZMR) a fenntartó és a szenátus a jövőben kizárólag konszenzussal változtathatja meg.

 

  • Az egyetem foglalkoztatási követelményrendszeréről és annak részletszabályairól (FKR és mellékletei, az etikai szabályzat kivételével, de beleértve a kutatásetikai szabályzatot) a jövőben egyedül és teljes egészében az egyetemi szenátus dönt.

 

  • Az egyetem hallgatói követelményrendszeréről és annak részletszabályairól (HKR és mellékletei) a jövőben egyedül és teljes egészében az egyetemi szenátus dönt.

 

  • Ha a szenátus által a rektori pozícióra jelölt személy kinevezésével a fenntartó nem ért egyet, akkor a jövőben kötelezően új pályázatot ír ki.

     

Az alapítvány a szenátus tevékenységéhez, megerősített szerepéhez eredményes munkát kíván. 

 

Budapest, 2025. február 7. 

More news

Koós Pál, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora, aki 24 éve szolgálja - korábban oktatóként, tanszékvezetőként, rektorhelyettesként, majd rektorként - az intézményt, elkötelezett az elmúlt napokban kialakult helyzet megoldása iránt. Célja a nyugodt, zavartalan munka és oktatás feltételeinek megteremtése, ehhez azonban elengedhetetlen a rektor legitimitásának tisztázása, így a mai napon a saját személyével kapcsolatban bizalmi szavazást kezdeményezett a Szenátusnál.

“Nem gondolhatjuk, hogy csak a mának élve kell érveinket értelmezni. A krízishelyzetekben messzebbre kell látnunk. Az egyetem megmaradása, normalitása és hírnevének erősítése túl kell mutasson a napi küzdelmek szintjén, megteremtve a közösség kohézióját, hiszen tétje közösségként csak a hétköznapi cselekedeteink összességének van” – fogalmazta meg gondolatait az egyetem korábbi rektora, egyetemi tanár.

Minden tárgy történeteket hordoz, de vajon a letisztult kortárs bútorok is mesélnek-e, és ha igen, akkor miről? Erre válaszol a világ egyik legnagyobb bútorkiállításán, az idei Stockholm Furniture Fairen debütáló Fragments kollekció, amelynek alkotói, a MAIII Collective tagjai a MOME formatervező-mesterképzésén frissen végzett hallgatók. Narratív tárgyaikkal a Greenhouse szekcióban szerepelnek majd, ahol a feltörekvő designerek kapnak bemutatkozási lehetőséget.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121