Széleskörű jogosítványokkal erősödik a MOME szenátusának autonómiája

Dátum: 2025.02.07
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány az egyetem fenntartójaként ötödik éve dolgozik a MOME megújításán. Az intézmény költségvetése 2020 óta közel négyszeresére nőtt, a MOME végrehajtotta a magyar felsőoktatás történetének legnagyobb arányú béremelését, a hallgatói ösztöndíjak és támogatások több mint duplájára-, az egyetem pályázati bevételei közel húszszorosára emelkedtek. Felépültek a MOME egyedülálló fenntarthatósági-, és hátrányos helyzetű tehetségeket segítő szerepvállalásai.

Az egyetem fejlesztését az alapítvány kezdettől a MOME közösségével folytatott párbeszéd jegyében végzi. Az egyetem hallgatói által megfogalmazott követeléseket a szenátus jogköreinek megerősítéséről ennek szellemében értékelte. A kuratórium egységes álláspontja szerint, egy átfogó megújulási folyamatban a jogok és felelősségek újragondolása legitim és helyes törekvés. 

 

Fentiek alapján az alapítvány vezető testülete egyhangú döntéseket hozott a szenátus jogköreinek megerősítéséről, a testület autonóm mozgásterének kiszélesítéséről. A friss döntések értelmében:

 

  • Az egyetem szervezeti működésének rendjét (SZMR) a fenntartó és a szenátus a jövőben kizárólag konszenzussal változtathatja meg.

 

  • Az egyetem foglalkoztatási követelményrendszeréről és annak részletszabályairól (FKR és mellékletei, az etikai szabályzat kivételével, de beleértve a kutatásetikai szabályzatot) a jövőben egyedül és teljes egészében az egyetemi szenátus dönt.

 

  • Az egyetem hallgatói követelményrendszeréről és annak részletszabályairól (HKR és mellékletei) a jövőben egyedül és teljes egészében az egyetemi szenátus dönt.

 

  • Ha a szenátus által a rektori pozícióra jelölt személy kinevezésével a fenntartó nem ért egyet, akkor a jövőben kötelezően új pályázatot ír ki.

     

Az alapítvány a szenátus tevékenységéhez, megerősített szerepéhez eredményes munkát kíván. 

 

Budapest, 2025. február 7. 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.