Stockholmban debütál az MAIII Collective

Dátum: 2025.02.05
Minden tárgy történeteket hordoz, de vajon a letisztult kortárs bútorok is mesélnek-e, és ha igen, akkor miről? Erre válaszol a világ egyik legnagyobb bútorkiállításán, az idei Stockholm Furniture Fairen debütáló Fragments kollekció, amelynek alkotói, a MAIII Collective tagjai a MOME formatervező-mesterképzésén frissen végzett hallgatók. Narratív tárgyaikkal a Greenhouse szekcióban szerepelnek majd, ahol a feltörekvő designerek kapnak bemutatkozási lehetőséget.

A Fragments nevű tárgycsoport gondolkodásra késztet: bútorokon és használati tárgyakon keresztül meséli el a tervezők generációs hagyományait, értékeit, hovatartozásuk esszenciájának kereséséről mesél, az alapgondolat a felmenőktől kapott tudás, szokások és történetek felfedezése, valamint az a vágy, hogy mindezt a következő generációknak is továbbadják. 

Van köztük egy karácsonyi rituálékhoz készült eszközszett, egy madárház, egy suszterszék, egy moduláris vitrin, egy komatál átirata, egy tálalókészlet, amely a közös családi étkezések hagyományát ünnepli, egy hagyományos fa úszóeszköz modern újragondolása, valamint egy szék, amely titkos fiókjával a kommunizmus idején rejtegetett családi örökség emlékét hordozza. 

A tárgyakká formált történetek célja, hogy kapcsolódási pontot kínáljanak azoknak, akik hasonló közegben nőttek fel, miközben betekintést nyújtanak az ismeretlen, nyitott szemű látogatók számára a hagyományok és emlékek világába, amelyek formálták, formálják őket. „A kontextus nagyon fontos. Amikor elmeséled a háttértörténetet, az ad egy pluszréteget a tárgyaknak” – fogalmaztak a kollekcióról, amellyel párbeszédre szeretnék ösztönözni a látogatókat. 

 

Az MAIII Collective tagjai: Csiby-Gindele Rebeka, Dawson V. Viktória, Hanko Eszter, Kisgyörgy Balázs, Lukovics Flóra, Timári Blanka, Wende Roberta és Zala Zsófia; céljuk, hogy felfedezzék a közép-kelet-európai identitás és tárgykultúra mélységeit, azt személyes történetekkel és helyi forrásokkal gazdagítva. 

A Stockholm Furniture Fairt 2025. február 4–8. között rendezik. 

 

https://www.instagram.com/maiiicollective/ 

https://maiiicollective.com/ 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!