Párbeszédre szólítja fel a közösséget Kopek Gábor, a MOME korábbi rektora

Date:
“Nem gondolhatjuk, hogy csak a mának élve kell érveinket értelmezni. A krízishelyzetekben messzebbre kell látnunk. Az egyetem megmaradása, normalitása és hírnevének erősítése túl kell mutasson a napi küzdelmek szintjén, megteremtve a közösség kohézióját, hiszen tétje közösségként csak a hétköznapi cselekedeteink összességének van” – fogalmazta meg gondolatait az egyetem korábbi rektora, egyetemi tanár.

Tisztelt MOME Polgárok,

 

egyetemünkön zavar támadt, pedig feltételezhető, hogy minden szereplő részese a MOME eszmeiségének, a MOME elmúlt közel 150 évének. Most azonban nem áll össze a kép. Ebben a helyzetben csak egymásra számíthatunk, és meg is kell adnunk az esélyt a bizalomra.

 

Soha nem jelent problémát a különböző vélemény, megközelítés, a probléma akkor adódik, ha nincs párbeszéd, ha nem halljuk meg a másik érveit. Pedig van veszíteni valónk. Az elmúlt 150 év minden mozzanata fontos, ne essünk abba a hibába hogy csak magunkat látjuk. Nagy elődeink, legyen az Kelety Gusztáv, vagy Kozma Lajos, azon munkálkodtak, hogy életben tartsanak egy olyan kezdeményezést, amelyet még Lechner Ödönék indítottak el szinkronban az európai fejlődéssel.

 

Nem gondolhatjuk, hogy csak a mának élve kell érveinket értelmezni. A krízishelyzetekben messzebbre kell látnunk. Az egyetem megmaradása, normalitása és hírnevének erősítése túl kell mutasson a napi küzdelmek szintjén, megteremtve a közösség kohézióját, hiszen tétje közösségként csak a hétköznapi cselekedeteink összességének van.

 

Amikor valamit követelünk, amikor valamin változtatunk, akkor gondoljunk a holnapra, a következményekre is. Ebben a folyamatban elengedhetetlen a szakmai vízió megléte és az emberi méltóság fenntartása. Ehhez keressük meg a hétköznapiságunk összességét, hogy el tudjunk számolni az elmúlt 150 évvel. Ne azt nézzük, hogy ki van elől, hogy ki a hangosabb, hanem azt hogy miként tudunk belépni olyan időablakokon, amelyek biztosíthatják a továbblépést, a jelen helyzet egyensúlyának megtalálását. Kérem, hogy az egyetem minden polgára - akár aktív, akár passzív szerepben - támogassa a MOME eszmeiségének azon sajátját, amely képes a párbeszédre, a transzparenciára és a megegyezésre.

 

“két abszolútum van a világban: felettünk a csillagos ég, s a bennünk lévő erkölcsi törvények”
(Immanuel Kant)

 

Kopek Gábor

egyetemi tanár
a MOME korábbi rektora
a MOME Alapítvány tagja

More news

Koós Pál, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora, aki 24 éve szolgálja - korábban oktatóként, tanszékvezetőként, rektorhelyettesként, majd rektorként - az intézményt, elkötelezett az elmúlt napokban kialakult helyzet megoldása iránt. Célja a nyugodt, zavartalan munka és oktatás feltételeinek megteremtése, ehhez azonban elengedhetetlen a rektor legitimitásának tisztázása, így a mai napon a saját személyével kapcsolatban bizalmi szavazást kezdeményezett a Szenátusnál.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány az egyetem fenntartójaként ötödik éve dolgozik a MOME megújításán. Az intézmény költségvetése 2020 óta közel négyszeresére nőtt, a MOME végrehajtotta a magyar felsőoktatás történetének legnagyobb arányú béremelését, a hallgatói ösztöndíjak és támogatások több mint duplájára-, az egyetem pályázati bevételei közel húszszorosára emelkedtek. Felépültek a MOME egyedülálló fenntarthatósági-, és hátrányos helyzetű tehetségeket segítő szerepvállalásai.

Minden tárgy történeteket hordoz, de vajon a letisztult kortárs bútorok is mesélnek-e, és ha igen, akkor miről? Erre válaszol a világ egyik legnagyobb bútorkiállításán, az idei Stockholm Furniture Fairen debütáló Fragments kollekció, amelynek alkotói, a MAIII Collective tagjai a MOME formatervező-mesterképzésén frissen végzett hallgatók. Narratív tárgyaikkal a Greenhouse szekcióban szerepelnek majd, ahol a feltörekvő designerek kapnak bemutatkozási lehetőséget.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121