Mostantól mintegy 40 000 facsemete növekszik az első MOME Erdőben

Dátum: 2024.04.22
Teljesítette országos erdőtelepítő akciójának első szakaszát a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME): az első MOME Erdő Garabonc közelében növekszik. A hallgatók által 2023 őszén telepített facsemeték már hozzák első leveleiket, most ezen a területen ültetett további palántákat a MOME közössége.

2024 tavaszán a MOME dolgozóiból álló 100 fős csapat a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársainak segítségével mintegy 19 500 facsemetét ültetett el 4,5 hektáron, míg a korábbi szakaszban, 2023 novemberében a hallgatók körülbelül 20 000 fácskát telepítettek 5 hektáron. A tavaly novemberi és a mostani faültetéssel az egyetem sikeresen teljesítette három egységből álló erdőtelepítő akciójának első szakaszát. A helyszínen ennek jeléül, emlékül egy totemet állítottak: az installáció, amelyen madárodú is található, a közösség teremtő erejét szimbolizálja, és két MOME-alumna, Zachár Dóra és Pojdin Imola tervei alapján készült. A totemet talajcsavarokkal rögzítették, tekintettel arra, hogy természetvédelmi területen helyezkedik el. 

A MOME 2022-ben jelentette be, hogy a MOME Zero program keretében egyéb környezettudatos intézkedések mellett saját erdőtelepítő akciót indít. Az intézmény három nemzeti parkkal – a Balaton-felvidéki, a Duna–Dráva és a Duna–Ipoly Nemzeti Parkkal – összefogva Magyarország három pontján, közel félszáz hektáron hoz létre új erdőket, amelyek felcseperedve lehetővé teszik az egyetem károsanyag-kibocsátásának semlegesítését, a campus mindennapi működésével járó környezeti terhek kiváltását. 

A program mindemellett erősíti a MOME-közösség ökológiai tudatosságát, és számos, a képzésekbe beépíthető szegmenst tartalmaz, valamint a részt vevő hallgatók kézzelfogható ismereteket szerezhetnek arról, hogy miként hat egymásra természet és ember, milyen elvek mentén érdemes a fenntartható tervezésről gondolkodni. Az egyetemi polgárok így terepen sajátítják el a 21. században elengedhetetlen ökológiai tudatosság alapjait. 

Mindez segíti a MOME-t abban, hogy elérje a 2030-ra kitűzött célt, és Magyarország első karbonsemleges egyeteme legyen. 

 

További infók a MOME Zero programról

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.