Magyar Zene Háza - KFI MOME kurzus

Dátum: 2023.01.16

A 2022/23 tanév első félévében a Bényei Judit vezetésével, a Stúdió tagjainak a részvételével szervezett KFI kurzus témája  a Magyar Zene Háza   „Hangdimenziók” című, frissen átadott állandó kiállításának, pontosabban az ott nagy számban és változatosságban használt digitális  alkalmazásoknak a vizsgálata volt. A MOME hallgatói számára az intézménnyel való együttműködés többféle előnnyel járt: 

  • Learning by doing tanulási módszer megvalósulása: egy  “valódi” problémahelyzet felhasználása a tanulásban 
  • A Zene Háza kiállításának megismerése - új és egyedi a digitális alkalmazások komplexitását tekintve 
  • A digitális alkalmazások hasznosulásának kutatása innovatív, új kihívás 
  • A hallgatók saját, teljes körű kutatási élményt szereztek, és önállóan reflektáltak a tapasztaltakra 

A kurzusra 13  hallgató jelentkezett, mind tervezői, mind elméleti szakokról.  A hallgatók részt vettek a kutatás tervezésében, a fókusz és a kutatási kérdések  kialakításában, a mérőeszközök kidolgozásában és validálásában, majd az adatgyűjtésben (megfigyelés, interjúk), illetve az adatvizualizáció eszközével (melynek megismerését az IK egy munkatársa, Minkó Mihály biztosította) elemezték, majd értelmezték az empirikus adatokat. A hallgatók összesen 35 alkalmazásról gyűjtöttek adatokat (a teljes 45-ből).  Mind az empirikus eredmények, mind a hallgatók szubjektív, az “átlag” látogatói véleményeknél jóval árnyaltabb és kritikusabb meglátásai értékes és unikális  visszajelzést adtak a kiállításról, melyek alapul szolgálhattak a kiállítás előre eltervezett revíziójához.  A vizsgálathoz kialakított kutatási módszertant Kőhalmi Anett a doktori kutatásaiban használja más helyszíneken is.  

A KFI kurzus a hallgatók és közreműködő oktatók révén közös platformot teremtett az Akadémia (design és elmélet oktatás, BA és MA szintek), az IK és a Doktori Iskola számára.  

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.