Kit érdekel a látogató? - szakmai szimpózium 2024.05.29-én

Date:

A MOME campuson rendezett eseményen 70-en vettek részt. A teljes nap részletes programja itt olvasható. A  múzeumlátogatókra fókuszáló szakmai összejövetelt több cél is motiválta. A kulturális örökségi intézményekkel való közel másfél évtizedes együttműködésünk során konstatáltuk, hogy mennyire kevés figyelem, kapacitás jut a tudásátadást, bevonódást segítő kiállítási alkalmazások megtérülésének a vizsgálatára, noha az ilyen kutatások mind a múzeumi szakma, mind a kreatív tervezők számára  iránymutató tanulságokkal szolgálhatnak.  

A másik apropó a doktori iskolákban – így a MOME-n is – folyó látogatókutatási munkák bemutatása volt azzal a céllal is, hogy a fiatal kutatók egymást inspirálják, új kutatási módszertanokkal  ismerkedjenek meg. 

Végül az eseménnyel a Stúdiónk megalakulására is fel kívántuk hívni a figyelmet.     

A szimpózium nagy érdeklődést váltott ki, a meghívottak számának csak a teremkapacitás szabott kényszerű határt.  A résztvevők képviselték a hazai múzeumi és kiállítási szcénát: régi és vadonatúj, kicsi és nagy, fővárosi és vidéki, eltérő funkciókat betöltő intézményekből egyaránt érkeztek az érdeklődők.. Mellettük  jelen voltak kezdő vagy befutott tervezők, alumnik és hallgatók is. 

A szimpózium  délelőtti szekciójában öt, nemrég lezárt vagy folyamatban lévő kutatásról számolt be a négy doktori iskolából érkezett fiatal. A délutáni szekcióban nagy tapasztalatú felkért előadók – Berényi Marianna, German Kinga és Mácsai Ágnes,  Papp Gábor, Bényei Judit és Ruttkay Zsófia, valamint Bodóczky Antal  - beszéltek látogatókutatás különböző aspektusairól:  a múzeumi kihívásokról, a látogatókutatás módszereiről, az információs technológia nyújtotta adatgyűjtési lehetőségekről, az eredmények hasznosításáról, valamint  látogatóközpontú, élményt nyújtó kiállítás tervezésről.  

A hallgatóság mind a két szekciót  élénken követte. A  napot záró World Café  keretében megrendezett eszmecserén a látogatókutatás aktuális problémái mellett a régebbi kérdések, így az online-offline jelenlét illetve a digitális és analóg interpretációs eszközök használatának egyensúlya is napirendre kerültek. 

More news

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.

A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.

Egy tárgy, amiből erőt meríthet tulajdonosa... – így jellemezte a Highlights of Hungary új díjtárgyát Szalai Bálint designer, aki Király Adrienn-nel, ugyancsak formatervező alkotótársával közösen tervezte meg az idén második évtizedébe lépő esemény új díjtárgyát. 2024 díjazottjai már ezt a díjat vehették át, a Kreatív különdíját pedig Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója kapta. Mindhárman a MOME-alumni tagjai, aktív kapcsolatban alma materükkel.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121