Angol nyelvű mesterszakokat indít, Közép-Európa tehetségeit hívja Budapestre a MOME

Date:
Elindítja első, teljes egészében angol nyelvű mesterképzéseit a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME). Az intézményt fenntartó Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány 2021-ben kérte fel az egyetemet, hogy 2022 őszétől három éven át gondoskodjon, évente legalább két angol nyelvű mesterképzés elindításáról. Az első két angol nyelvű mesterszak a Photography (fotográfia) és az Interaction design (interakció tervezés) lesznek.

2022. 01.03. 

Célunk, hogy 2030-ra a MOME legyen Közép-Európa legelismertebb kreatív egyeteme. Ehhez szükség van olyan angol nyelvű képzésekre, amik versenyképesek a nyugati egyetemek ajánlatával, és a Baltikumtól a Nyugat-Balkánig képesek megszólítani a régió tehetségeit. A külföldi hallgatók érkezéséből a magyar diákok is profitálnak majd, hiszen fejlődhet nyelvtudásuk és kapcsolatrendszerük. Nem utolsó sorban Magyarországnak és egész Közép-Európának javára válik, ha személyes és szakmai szinteken is erősítjük a bennünket összekötő kapcsolatokat” – hangsúlyozta Böszörményi-Nagy Gergely, a MOME alapítványi elnöke.  

"Szimbolikus, hogy első két angol nyelvű mesterszakunk közül az egyik egy évtizedek óta elismert és népszerű, Moholy-Nagy László életművéhez szorosan kapcsolódó képzési területen, a fotográfiában indul, míg a másik egy új és kifejezetten futurisztikus terület, ami a digitális kor lehetőségeinek kiaknázását célozza. A tradíció és a jövő iránti elkötelezettség együtt fejezi ki a MOME szellemiségét” – fogalmazott Fülöp József, a MOME rektora.

Az új mesterszakokat 2022 áprilisáig a MOME célzott kommunikációs kampánnyal népszerűsíti a régióban, kiemelten Belgrád, Brno, Krakkó, Ljubljana, Łodz, Pozsony, Prága és Varsó alapszakos művészeti egyetemistái között. A most induló képzések ára térségi összehasonlításban kifejezetten magas lesz, ugyanakkor a legkiválóbb közép-európai jelentkezőket külön ösztöndíjprogram várja. Az angol szakok természetesen a magyar hallgatóknak is elérhetők a megszokott, akár a tanulmányaik teljes költségét fedező állami finanszírozással. 

Modellt vált a MOME

A 142 éves Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 2020 augusztusa óta alapítványi formában működik. A modellváltás részeként a MOME megalkotta hosszú távú stratégiáját, megújította kutatás-fejlesztési tevékenységét elindította az egyetem belső folyamatainak digitalizációját, és hozzáfogott a képzés korszerűsítéséhez is. A hagyományosan magas színvonalú művészeti és design oktatáson túl, 2022-től a MOME minden alapszakos hallgatója számára bevezeti a vállalkozói képzést, és elindítja első angol nyelvű mesterszakjait is. 2021-ben a MOME költségvetése közel négyszeresére nőtt, és az alapítvány döntött a magyar felsőoktatás történetének legnagyobb arányú oktatói béremeléséről is.  
 
Fotó: Oravecz István

More news

Végzőseit idén sem engedi el inspiráció nélkül a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME): folytatódik az a friss és nagy sikerű hagyomány, amelynek keretében évről évre világhírű kreatívipari szakemberek köszöntik a diplomásokat. Az idei diplomaosztó meghívottja Nir Eyal magyar-izraeli származású amerikai viselkedéskutató, író, a szokások tudósa, aki mind az alap, mind a mesterszakosok oklevélátadóján beszédet mond majd. A jövő szempontjából ugyanis kulcsfontosságú tudatosítani a szokások jelentőségét, mivel azok egész életünket, sőt a gazdaságot is mozgatják.

Élethosszig használható ágy, revitalizált épületek, szemkímélő betűtípus, önfeltáró fotográfiai projektek is szerepelnek a MOME idei diplomakiállításán. Hogyan gondolkodnak a mai egyetemisták, hol látják 2024-ben a művészet, a design és a kreatívipar találkozási pontjait, milyen lokális és globális hatások formálják alkotásaikat? A Zugligeti úti campus terein átívelő 2024-es diplomakiállítás a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) tizenkét mesterszakának a záróprojektjeit mutatja be, amelyeket június 21-ig a nagyközönség is megtekinthet. Moholy-Nagy László, az intézmény névadója szavaival élve a design nem csupán egy szakma, hanem egy szemléletmód, a világ megjavítására tett proaktív kísérlet. A kiállításon ezzel a gondolattal összhangban a cselekvőképes, érzékeny és szakmaérett végzősök attitűdje ismerhető meg. Minden bizonnyal sokukról fogunk még hallani...

A körforgásos gazdaság talajra gyakorolt hatását mutatta be az Engage4BIO a Pápai Expo és Agrárpikniken. A csapat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködve egy interaktív adatvizualizációs táblával vett részt május közepén a kétnapos agrárszakmai eseményen. A program célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a talajminőség fenntartásának és javításának kiemelt jelentőségére, valamint a körforgásos biomassza-alapú gazdálkodás talajra gyakorolt pozitív hatására.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121