A Terike from Budapest divatbemutatójával zárult a TedxLiberty Bridge Women

Dátum: 2023.11.08
A MOME-s hallgatók által alapított Terike from Budapest platform rendhagyó divatbemutatója zárta a november 9-i TedxLiberty Bridge Women eseményt. A show a Terike esszenciájaként mutatta be azokat a gondolatokat és értékeket, melyek mentén a kezdeményezés létrejött és működik.

A Terike from Budapest (TfB) 2020 júniusában fiatal divattervezőket képviselő Instagram-oldalként indult, ám a közösségi média-felületet gyorsan kinőtte. Azóta független platformként működik, amelynek missziója, hogy védje és képviselje a divattervezői szakma integritását, növelje a pályakezdő tervezők láthatóságát. A 2023 nyarán megújult csapat (László Fanni, Szarvas Valentin divattervezők, Tamás Cintia, Keszeg Anna designkultúra-kutatók) a divattal és divattervezéssel kapcsolatos edukációt kulcsfontosságúnak tekinti. A TED eseményen tartott nyitóprezentációjukban egy allegória, Terike, a varrónő személye mentén vázolták fel a magyar, pályakezdő divattervezők helyzetét és nehézségeit az egyesület tagjai. 

A statement felolvasása után kezdődött a show, mely esszenciaként sűrítette magába mindazt, amiről a Terike beszél. A cél a divatbemutató műfajának megújítása volt, ennek érdekében a szervezők Oberfrank Réka kortárs táncművészt kérték fel a koreográfia megalkotására. A modellek között egyaránt voltak táncosok és modellek, összesen 28-an, akik öt fiatal tervező, három MOME-n végzett és kettő Londonban diplomázott (Bárány Judit, Csókási Dorottya, László Fanni, Rókusfalvy Anna, Szarvas Valentin) alkotó kreációit viselték.   

Az eseményről készült felvétel hamarosan látható lesz a TED Youtube-csatornáján.  

Az előadásban résztvevő táncosok és modellek: Bagyinszki Bánk, Cristina Agueda, Csóka Liza, Farkas Ruben, Galambos Viktória, Gulyás-Szabó Nikolett, Horváth Áron (Avantage Models), Horváth Dóra Málna, Késely Arina, Kindl Gábor, Kovács Mátyás, Laczkó Franciska, Lipták Zsófia, Markella Míra (Avantage Models), Mayer Szonja, Molnár Nikolett, Oberfrank Réka, Ónódy Ábel, Pálinkás Máté, Szabó Dóra, Szamosvölgyi Szofi Zea, Szedlacsek Írisz, Szomolányi Laura, Tóth Ticiána, Tóth Blanka, Varga Lana, Wéber Luca. Sminkesek: Bán Zsófia Lilla, Füge Bori, Megulesz Tícia. 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.