A MOME is ott volt a nyár egyik legizgalmasabb programján, az INOTA fesztiválon

Dátum: 2023.09.07
Egy igazán különleges programmal zárult a nyár, melynek a Várpalotán található Inotai Hőerőmű épületei adtak helyet. Az INOTA - Audiovizuális fesztivál az erőműben rendezvénysorozat több MOME-kapcsolódással is rendelkezik, ezeket szedtük most össze.

2023. augusztus 31. és szeptember 3. között, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa részeként rendezték meg az első INOTA fesztivált. Az eseményt elsősorban az egyedülálló helyszíne, a már nem üzemelő Inotai Hőerőmű három ikonikus hűtőtornya tette kihagyhatatlanná, de a programok is legalább ennyire izgalmasak voltak. 

A zenei actek mellett a vizualitásra is óriási hangsúlyt fektettek a szervezők: fényinstallációk, mappingek és egyéb kortárs vizuális alkotások is megvalósultak a fesztiválon.. Ezek között volt látható  a fesztivál egyik szervezőjének, Besnyő Dániel, egykori MOME Média Design hallgatónak VACUUM II című installációja is, melyet két alkotótársával hozott létre a térben. 

A 2020-ban Építőművész BA szakon végzett Hegyi Fanni a diplomamunkáját állította ki az installációk között. Gryllus Ábris Tervezőgrafika MA szakon végzett, jelenleg a MOME Doktori Iskola hallgatója, FOR. X NIMOVA PROJECKT című, kísérleti zenei projektjével szerepelt a fesztivál programjában. 

A nagyszabású eseménysorozaton a szervezőcsapat munkáját segítette Djogni Ábel és Molnár Apollónia, 2023-an Design- és művészetmenedzsment MA szakon végzett hallgatók, valamint Faddi Bianka és Turjányi Lilla, akik jelenleg is a DMM MA hallgatói.  

További információ a fesztiválról: https://inotafestival.hu/ 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.