Szimpózium a kiterjesztett valóságért a természeti rezervátumokban
Hír (2024. november 25.): Szimpózium és Hackathon a kiterjesztett valóság (AR) és XR technológiák természetvédelmi parkokban való alkalmazásáról – 2024. november 26-28.
November 26-28. között megrendezzük a szimpóziumot és a hackathont, melynek célja az AR és XR technológiák természetvédelmi parkokban való alkalmazásának feltérképezése. Az események során szakértők és fiatal akadémikusok közösen dolgoznak majd innovatív megoldásokon, amelyek a látogatói élmények javítását és az oktatási eredmények fejlesztését célozzák meg a technológia segítségével. Az események nem nyilvánosak, azonban azok fő eredményeit és tanulságait megosztjuk majd. További fejlemények később!
Hír (2025. június 2.): A természet találkozása a technológiával: lezárult a V4 Symposium projekt
Örömmel jelentjük be, hogy sikeresen lezárult a „Symposium for Extended Reality in Natural Reserves” (röviden: V4 Symposium) nemzetközi projekt, amely az Visegrad Fund támogatásával valósult meg. 2024 szeptembere és 2025 júniusa között több mint 20 szakértő és hallgató dolgozott együtt a V4 régióból azon, hogyan segíthet a kiterjesztett valóság (AR) abban, hogy közelebb kerüljünk a természethez – tudatosabban, mélyebben, játékosan.
A projekt során interdiszciplináris párbeszéd, diákötletek, kreatív kísérletezés és tudományos reflexió találkozott, melynek eredményeként 4 izgalmas projekt-output született – ezek egyaránt erősítik az elméleti és gyakorlati tudást a jövő természetközpontú digitális megoldásairól.
Szimpózium @ MOME
A projekt nyitóeseménye egy hibrid szimpózium volt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, ahol ökológia, design, technológia, pszichológia és örökségvédelem területeiről érkező szakemberek ültek közös asztalhoz.
Nyilvános előadások, szószedet-készítés és kötetlen beszélgetések során térképeztük fel, hogyan látnak közösen jövőt ezek a különböző nézőpontok.
Hackathon – ötletekből koncepciók
A szimpózium eredményeire építve rendeztünk meg egy nemzetközi hackathont, ahol V4-es diákcsapatok dolgoztak mentorok támogatásával ökológiai érzékenyítő AR-megoldásokon. A cél: olyan élmények tervezése, amelyek közelebb hozzák a látogatókhoz a biodiverzitást, a felelős természetjárást és a helyi értékeket.
Három működő AR-prototípus született:
Mantis in Hand – egy virtuális sáska megjelenik a tenyeredben, ha ráirányítod a telefonod;
Hedgehog Encounter – egy sünt ábrázoló kép életre kel animáció formájában;
Jumping Frog – egy digitális békát irányíthatsz a valós térben.
Mindhárom elérhető webAR formában, telepítés nélkül, egyszerűen böngészőből.
Tudományos reflexió
A projekt záróelemeként készült el egy kutatási tanulmány, amely bemutatja, hogyan ösztönözheti a kreatív és tudományos gondolkodást egy olyan formátum, mint a szimpózium és a hackathon. A tanulmány reflektál arra, hogyan válhat az interdiszciplináris együttműködés a természetre fókuszáló AR-megoldások tervezésének kulcsává.
Ez a projekt megmutatta, hogy valódi innováció és fenntartható szemlélet csak akkor születik, ha nyitott gondolkodású emberek határokon és szakterületeken átívelve dolgoznak együtt. Köszönjük mindenkinek, aki részt vett, támogatott, inspirált vagy megvalósított! Kövesd a projekt fejleményeit – hamarosan jön a tanulmány publikációja is!
A projekt bemutatása
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem 23 040 euró vissza nem térítendő támogatásban részesült a Nemzetközi Visegrádi Alapból, amelyet A “Szimpózium a kiterjesztett valóságért a természeti rezervátumokban“ című benyújtott pályázattal nyert el. A projekt 2024. szeptember 20. és 2025. május 17. között valósul meg összesen 9 konzorciumi partner együttműködésével a V4-es országokból. A projekt eredményeképpen egy szimpózium és egy hackathon kerül megrendezésre, amelynek célja a kiterjesztett valóság technológia használatának feltárása a V4-országok természeti rezervátumaiban. A projektben környezetvédelmi tudósok, parkvezetők, technológusok és diákok vesznek részt, hogy megvitassák és prototípusokat készítsenek innovatív AR-alkalmazásokról. A cél a látogatói élmény fokozása, a környezeti nevelés elősegítése, valamint a regionális együttműködések elősegítése.
A Nemzetközi Visegrádi Alap (IVF) nemzetközi donorszervezet, melynek feladata a Visegrádi Csoportot (V4) alkotó országok – Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia – közötti szorosabb együttműködés elősegítése. Az Alap fő célja, hogy az emberek- és az intézmények-közti kapcsolatokat erősítse Közép-Kelet-Európában azáltal, hogy támogatást nyújt civil, társadalmi kezdeményezéseknek. Az alap által támogatott területek: kultúra és közös identitás; oktatás és tehetséggondozás; innováció, kutatás, fejlesztés, vállalkozói szellem fejlesztése; demokratikus értékek és média; közpolitikai és intézményi együttműködés; regionális fejlődés, környezet, turizmus; társadalmi fejlődés. A Visegrádi Alap működéséről, valamint pályázati lehetőségeiről bővebb információ az http://www.visegradfund.org honlapon található.
Projekt Partnerek
1. Moholy-Nagy University of Art and Design (Magyarország)
2. Pilisi Parkerdő Zrt. (Magyarország): https://parkerdo.hu/
3. Czech Institute for Heritage Interpretation / Ústav Pro Interpretaci Místního Dedictví CR, z.ú. (Csehország): https://www.dobrainterpretace.cz
4. Charles University / Univerzita Karlova (Csehország): http://fhs.cuni.cz
5. Academy of Fine Arts and Design, Bratislava / Vysoká skola vytvarnych umení (Szlovákia): http://fhs.cuni.cz
6. OZ Klíma t'a potrebuje (Szlovákia): https://klimatapotrebuje.sk
7. Lodz Film School (Szlovákia): http://www.filmschool.lodz.pl/en/
8. Stowarzyszenie BoMiasto (Szlovákia): http://bomiasto.pl/
A projektet Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kormánya társfinanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap visegrádi támogatásából. Az Alap küldetése a fenntartható közép-európai regionális együttműködésre vonatkozó elképzelések előmozdítása.
