Out of the box / In the box | ÜVEG.HÁZ pop-up | MOME Divat- és Textiltervezés | Diploma 2025

A tárlaton látható válogatás a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Divat- és textiltervezés mesterszakos hallgatóinak a diplomamunkáit mutatja be, amelyek a kirakatban egyszerre átlátszók és elhatároltak, vágyakat ébresztenek, és gondolatokat stimulálnak.
Az alkotások túlmutatnak a divat esztétikáján – személyes és társadalmi kérdésekre reagálnak a textil és az öltözék médiumán keresztül. Játék, rítus, algoritmus, test, tér és kulturális örökség kapcsolódik össze bennük: minden munka egy tervezői pozíció lenyomata arról, hogy miként viszonyulunk önmagunkhoz, a múltunkhoz, a jövőnkhöz és a világhoz.
A kiállítás – amely a MOME Fashion Show 2025 előhangja – nemcsak a divat iránt érdeklődőknek szól, hanem mindenkinek, akit érdekel a test, a technológia, az identitás és a kultúra metszéspontja.
A MOME-n hiszünk abban, hogy a divat jövőjét a személyes látásmód, a kutatás és a felelős tervezés alakítja, s hogy a kölcsönös tudásátadás, a különböző területek közötti együttműködések innovatív megoldásokat és pozitív változásokat eredményeznek. Képzésünk az alkotást, a kutatást, a kézművességet és a technológiát ötvözve ösztönzi a felelősségteljes tervezői gondolkodásmódot.
Kiállító művészek:
Kain Eszter, Csorba Kinga, Bató Dorottya Viktória, Márton Réka Luca, Ferencz Karolina
Bató Dorottya Viktória kísérleti kollekciója több lépésben vizsgálja, hogyan hat rá a hiperperszonalizáció, és miként maradhatnak önazonosak a tervezési folyamatai. Célja egy olyan alkotói módszer kidolgozása volt, amelyben elmosódnak a személyes és a digitálisan formált identitás határai.
Csorba Kinga mestermunkája a Möbius-szalag formájából kiindulva kutatja a végtelen átalakulás vizuális és térbeli lehetőségeit. Ruhadarabjai folyamatosan alakulnak, és önmagukba térnek vissza, ezzel reflektálva a változás ciklikusságára.
Ferencz Karolina kollekciója személyes narratívát követ, amely Erdély, Budapest és London élményein keresztül tárja fel az identitáskrízis és a kulturális sokk állomásait. Az öltözékek a stressz, az ellenállás, az asszimiláció és a hagyomány dekonstrukciós fázisait jelenítik meg, a három város eltérő hatásait bemutatva.
Horváth Emese neoninstallációja a felfedezést, a közösségi élményt, a spontán reakciókat ösztönzi, és rávesz a megtorpanás pillanatnyi érzetének az élvezetére, miközben a tér és az emberi jelenlét kapcsolatát vizsgálja. A fény nem statikus, hanem egy folyamatosan változó élmény, amely a látogatók számától és mozgásától függően alakul, teret adva a közös játékélménynek.
Kain Eszter kötött kollekciója a női szerepekről kialakult sztereotípiákra reagál, öltözékei a női életút határhelyzeteinek a rítusait illusztrálják a születéstől a halálig a magyar néphagyományban megjelenő fehér alakokkal dolgozva.
Márton Réka Luca kollekciójának öt darabja a női erőt és magabiztosságot a férfitailoring klasszikus elemeinek az újragondolásával vizualizálja. Szoborszerű sziluettek, markáns vállak és torzított öltönyminták jelenítik meg a power dressing és a femininitás közötti egyensúlyt.
Megnyitó: 2025. július 16. 18 óra
Tomcsányi Dóra – moderátor
Csorba Kinga, Márton Réka Luca, Horváth Emese – diplomás Divat-és Textiltervezés MA hallgatók
Program
18:00 megnyitó
18:30 kerekasztal-beszélgetés
19:30 zene
Esemény információ