Engage4BIO webinárium: A design szerepe a bioalapú gazdaságban

Az Engage4BIO keretében megrendezett webinárium célja, hogy bemutassa, miként kapcsolódik össze a design, a művészet és a biológia a biomassza-alapú gazdaságban, és hogyan segíthetnek ezek az interdiszciplináris területek a fenntartható jövő megteremtésében. Az esemény fókuszál a bioalapú anyagkutatásra és fenntartható tervezési megoldásokra, kiemelve a design és a művészet szerepét a bioalapú gazdaság alakításában.

Három egymást kiegészítő előadás és interaktív elemek révén a résztvevők megismerhetik a biodesign világát, és azt, hogyan alakíthatja át a fenntarthatóság, az innováció és az élő rendszerekkel való kapcsolatunk megértését. A webinárium egy bevezető előadással kezdődik az Engage4BIO csapatától, amely bemutatja magát a projektet, valamint rávilágít a művészet jelentőségére a biomassza-alapú gazdaság területén. 

Edit Blaumann előadása általános bevezetést nyújt a biodesign területébe, bemutatva, hogyan ötvözi a biológiát és a design-t a kortárs kihívások kezelésére. Kiválasztott példákon keresztül hangsúlyozza, hogyan dolgoznak a designerek élő rendszerekkel, hogy fenntartható, innovatív megoldásokat hozzanak létre. 

Malu Lücking előadása az algákban rejlő lehetőségeket járja körül, mint a jövő élelmiszerrendszereinek kulcsszereplőit. A Mujo és a Landless Food projekt tapasztalataira építve mutatja be, hogyan lehet az algákat nemcsak táplálékként és ízfokozóként hasznosítani, hanem olyan új területeken is, mint a fenntartható csomagolás — ezzel újragondolva az élelmiszerhez és a földhasználathoz való viszonyunkat. 

Az Engage4BIO projektről: Az Engage4BIO projekt 2022 októberében indult a Horizon Europe program támogatásával. A projekt célja a biomassza-alapú gazdaság erősítése és a fenntartható regionális fejlődés elősegítése, bioökonómiai stratégiák kialakításával és szektorok közötti párbeszéd, valamint kreatív együttműködés ösztönzésével. 

A konzorciumot az osztrák Zentrum für Soziale Innovation vezeti, míg Magyarországon a mezőgazdasági-élelmiszeripari fókuszú regionális bioökonómiai platformot a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. koordinálja. A projekt egyik fő célja, hogy a designgondolkodás és design-alapú módszertanok alkalmazásával támogassa a lakosság szemléletformálását, elősegítve a fenntartható értékláncok átalakítását. A társadalmi érzékenyítés célja, hogy ösztönözze a közösségeket a felelősségvállalásra, ezáltal elősegítve a fenntarthatóbb életmód kialakítását.

2025.05.27
17:00 - 18:30

Esemény információ

Dátum: 2025. május 27. 17:00 – 18:30
Helyszín: Online
Az esemény angol nyelven kerül megrendezésre.

További események

2025.05.23
10:00 - 13:00

A MOME Doktori Iskolája szeretettel vár mindenkit Tarr Kálmán médiadesigner doktori védésére.
2025.05.24 10:00
2025.05.25 16:00

A látogatók május 24-én campuskerti sétákon ismerhetik meg a park átalakulásának a folyamatát, a kulisszák mögötti tervezést, valamint a zöldfelületek jelentőségét a városi klíma szempontjából. Szombaton délután méhészeti workhop keretében mélyebb betekintést nyerhetnek az érdeklődők a MOME méhészetének a működésébe is. Vasárnap egész nap megtekinthető a Herbária kiállítás.