Tudástranszfer és innovációmenedzsment
IP Pont
Mire terjed ki a szellemi tulajdonjog?
A szellemi tulajdonjog az emberi ész szüleményeinek oltalmára jött létre, és két nagy jogterülettel bír. Az egyik az iparjogvédelem, ahova a találmányok, a formatervezési mintaoltalmak és a védjegyek tartoznak. A másik terület pedig a szerzői jog, ami az irodalmi, tudományos és művészeti alkotások oltalmát biztosítja.
Az egyes oltalmi formák kiegészítik egymást, így előfordulhat, hogy egy-egy alkotás szabadalommal, formatervezési mintaoltalommal, védjeggyel és szerzői jogi oltalommal is védhető.
Az IP Pont segít annak felmérésében, hogy az alkotásodat milyen oltalmi formákkal lehet védeni, és azok közül melyek bizonyulhatnak a leghasznosabbnak.
Iparjogvédelem
Az oltalom minden iparjogvédelmi oltalmi forma tetkintetében bejelentéssel, az adott területre (nemzeti, regionális, nemzetközi) kiterjedően keletkezik, határozott időre.
Szabadalom és formatervezési minta (design) esetén fontos azok elsődleges titokban tartása a bejelentést megelőzően.
Szerzői jog
A szerzői jogi oltalom automatikusan keletkezik az egyéni, eredeti jelleggel bíró irodalmi, művészeti vagy tudományos alkotások vonatkozásában.
Az egyéni-eredeti jelleg elsődleges lényege, hogy a mű ne legyen más, korábbi alkotások szolgai másolata, és látszódjon rajta, hogy az alkotás létrehozatala során az alkotónak volt mozgástere, tudott alkotó jellegű döntéseket hozni.
Egy design élete
Az alábbi ábra általános szemléltetője annak, hogy miként megy végbe egy iparjogvédelmi oltalmazási folyamat.
Az IP szabályzat (Szellemitulajdon-kezelési Szabályzat) alapján az egyetemen készített alkotásaid feletti jogosultság téged illet. Ez azt jelenti, hogy szabadon rendelkezhetsz velük, viszont minden esetben szükséges feltüntetned azt, hogy az alkotás a MOME-n készült, valamint meg kell jelölnöd az alkotás tekintetében közreműködő oktató nevét.
Amennyiben az alkotást több hallgatótársaddal hoztad létre, úgy a jogosultság köztetek vagy arányosan, vagy ha egyértelműen meghatározhatóak a közreműködési arányok, akkor aszerint oszlanak meg. Ebben az esetben a felhasználásakor (pl. közösségi média poszt) mindenképpen szükséges megjelölni a többi szerzőtársat is, illetve a hasznosítás során velük együtt kell eljárnod.
Ha az alkotásodra oltalmat szeretnél szerezni, vagy bármilyen kérdésed van, akár az alkotásod hasznosításával, akár más művek felhasználásával kapcsolatban, nyugodtan fordulj az IP Ponthoz.
Hogyan használhatja az egyetem az alkotásodat?
Az egyetemre való belépésedkor elfogadtad az IP szabályzatot, amiben engedélyt adtál az egyetemnek a tanulmányaid során készült alkotások
- oktatási
- promóciós, marketing és ismeretterjesztési
- nyilvántartási
célból történő felhasználására.
Pan-European Seal Program
A MOME 2024 márciusában elsőként csatlakozott a Pan-European Seal programhoz Kelet-Közép-Európa designegyetemei közül.
Pan-European Seal Program célja a tehetséges frissdiplomások (függetlenül a szellemi tulajdonjoghoz kapcsolódó előélettől) tehetségkutatása, és ezen diplomásoknak egyéves fizetett ösztöndíjprogram nyújtása.
A program során az egyetem által kiválasztott végzős hallgató a következő félév szeptemberétől egy évig fizetett ösztöndíjjal dolgozhat az Európai Unió Szellemi Tulajdoni hivatalánál (EUIPO) a spanyolországi Alicantéban, amely során a végzettségéhez kapcsolódó tevékenység mellett szellemi tulajdonjogi képzésben is részesül.
A program által a MOME hallgatói továbbá regisztrálni tudnak a MOME-s e-mail címükkel az EUIPO Academy Learning Portal-on, ahol rengeteg szellemi tulajdonjogi kurzus és webinar közül választhatnak, melyek elvégzéséről a választott kurzus végén igazolást is kapnak.